Nieformalna "Grupa Inicjatywna Eko Ełk" z Ełku w ramach projektu "Zwierzoluby z Północy – Misja Koty" zrealizowanego ze środków programu mikrodotacji „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie III” dofinansowanego przez NIW-CRSO w ramach FIO zorganizowała 5 spotkań, których celem było m.in. podniesienie świadomości mieszkańców na temat humanitarnego traktowania zwierząt, ich praw, potrzeb, edukowania na rzecz konieczności sterylizacji w celu ograniczania niekontrolowanego rozmnażania kotów wolno żyjących na osiedlu i całym mieście, nie dopuszczanie do ich bezsensownej śmierci pod śmietnikami, w krzakach, jak również zawiązanie solidarności i samopomocy sąsiedzkiej w tym obszarze.

        Spotkania odbyły się w Ełku w: Szkole Podstawowej nr 3, Ełckim Centrum Ekologicznym, Ełckim Centrum Rewitalizacji Społecznej, Fundacji Human Lex Instytut oraz Stowarzyszeniu Adelfi. Podczas nich zaprezentowano doświadczenia lokalnych aktywistów i pozytywne aspekty związane z kastracjami wolno żyjących kotów oraz zbudowano łącznie 24 kocie budki na zimę. Budki powstawały na zamówienie osiedlowych działaczy i po ich wykonaniu zostały umiejscowione w strefach bytowania kotów, które przy okazji zostały zinwentaryzowane i uporządkowane. W ramach projektu wykonano plakaty i ulotki dowodzące konieczności kastracji kotów wraz z niezbędnymi telefonami w celu organizowania i umawiania zabiegów u weterynarzy. Materiały te zostały rozdystrybuowane na osiedlu i mieście, a ulotki trafiły bezpośrednio do osób zainteresowanych. Dzięki realizacji projektu zostały uporządkowane dotychczasowe miejsca bytowania kotów wolno żyjących i wyznaczone nowe, za przyzwoleniem działaczy i mieszkańców. W związku z przeprowadzoną akcją edukacyjną (plakaty i ulotki) realizatorzy projektu liczą na ograniczenie populacji dzikich kotów poprzez umawianie zabiegów kastracji u weterynarzy.

       Grupa nieformalna "Aktywni i zdrowi" z gminy Świętajno w ramach projektu "Zagraj z nami" zrealizowanego ze środków programu mikrodotacji „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie III” dofinansowanego przez NIW-CRSO w ramach FIO, zorganizowała zajęcia nauki w grę Boccia oraz zakupiła niezbędne zestawy do tej gry.

       Dzięki zakupieniu dwóch zestawów do gry w Boccię przeprowadzono 22 spotkania, podczas których uczniowie i seniorzy nauczyli się zasad gry w Boccię. Ponadto zestaw został urozmaicony o 20 koszulek z nadrukiem  promującym m.in. ową grę, a które zawodnicy chętnie na siebie zakładali podczas rywalizacji. 29 października 2019 zorganizowano otwarte międzypokoleniowy I Turniej gry w Boccię na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Świętajnie, w którym wzięli udział seniorzy z innych miejscowości. Ich udział w grze uświetnił i podniósł rangę owego turnieju. Wyłoniono i nagrodzono zwycięzców za I, II i III miejsce , a także wręczono 2 wyróżnienia uczniom i przedszkolakom ze Szkoły Podstawowej. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani pamiątkowymi medalami i dyplomami. Dzięki realizacji projektu dokonały się zauważalne zmiany w myśleniu i zachowaniu społeczności lokalnej na temat aktywności seniorów oraz poszerzyła się oferta sportowa skierowana do seniorów i osób niepełnosprawnych w gminie Świętajno. Grupa nieformalna zamierza kontynuować organizowanie wspólnych gier Boccia dla wszystkich bez względu na wiek.

 

     Koło Gospodyń Wiejskich w Baniach Mazurskich zorganizowało różne zajęcia, które pobudziły aktywność grup międzypokoleniowych do działań w duchu kultury ludowej na rzecz mieszkańców, w ramach projektu „Zachowanie kultury ludowej” zrealizowanego ze środków programu mikrodotacji „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie III” dofinansowanego przez NIW-CRSO w ramach FIO.

    W ramach projektu zorganizowano warsztaty: wokalne, taneczne, rzemieślnicze, krawieckie i kulinarne. Uczestnicy na spotkaniach z seniorami poznali ludowe tradycje, dzięki czemu powstał scenariusz obrzędu dożynkowego odniesiony do miejscowości Banie Mazurskie, którego głównym elementem było wprowadzenie do dożynek i ośpiewanie wieńca. W trakcie realizacji warsztatów wokalnych uczestnicy poznali i nauczyli się pieśni ludowych nawiązujących do okresu zbierania zbóż i świętowania zakończenia żniw, kiedy ośpiewywano zakończenie prac polowych. Warsztaty taneczne nauczyły uczestników tańców ludowych, a do tego grupa zdobyła umiejętności taneczne z właściwą tradycją do obtańcowywania wieńca. Podczas warsztatów krawieckich uczestnicy nauczyli się podstawowego kroju i szycia oraz uszyli stroje do występu dla grupy wieńcowej ośpiewującej i obtańcowującej wieniec. Na warsztatach kulinarnych nauczono się wypiekania chleba zgodnie z tradycją naszych babć. Ponadto uczestnicy poznali różne techniki i przepisy ludowe. Projekt przyniósł efekty i korzyści dla społeczności lokalnej. Nastąpiła integracja międzypokoleniowa, zwiększyła się świadomość dziedzictwa kulturowego, zwłaszcza wśród młodych osób. Poznano tradycję oraz nauczono się rożnych dawnych prac rzemieślniczych. Dzięki prowadzonym działaniom nastąpiła integracja oraz wymiana doświadczeń międzypokoleniowych. Zrealizowane warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców w związku z czym KGW będzie kontynuowało rozpoczęte formy aktywności dla mieszkańców. W tym celu planują dalsze pozyskiwanie źródeł finansowania planowanych działań.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         Koło Gospodyń Wiejskich w Połomie wyposażyło altankę, w której odbywały się warsztaty edukacyjne, zebrania i szkolenia w ramach projektu „Start up” zrealizowanego ze środków programu mikrodotacji „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie III” dofinansowanego przez NIW-CRSO w ramach FIO.

        Dzięki dofinansowaniu członkowie KGW i mieszkańcy zaprzyjaźnionych sołectw zdobyli wiedzę potrzebną do lepszego współdziałania i funkcjonowania KGW w społeczności lokalnej oraz wzmocnili  przepływ komunikacji i informacji. Podczas „Nocy świętojańskiej” zorganizowane zostały warsztaty edukacyjne dotyczące prawidłowej opieki i pielęgnacji zwierząt domowych oraz budowy miejsc lęgowych dla dzikich owadów. Uczestnikom rajdu rowerowego zorganizowano maraton filmowy. Kiedy robiło się ciemno, mieszkańcy wsi spotykali się na „wieczorach poezji śpiewanej”. Wszystkie te działania miały miejsce dzięki zakupieniu i wyposażeniu altany w rzutnik, tablicę oraz kominek wielofunkcyjny. Nowo nabyty sprzęt jeszcze nie raz posłuży uczestnikom przyszłych warsztatów organizowanych w ramach cyklicznych corocznych wydarzeń.

 

       Grupa nieformalna „Pasjonatki z Mazur” czynnie brały udział w akcjach charytatywnych w ramach projektu "Z sercem i pasją dla innych" zrealizowanego ze środków programu mikrodotacji „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie III” dofinansowanego przez NIW-CRSO w ramach FIO.

Głównym celem projektu było niesienie pomocy oraz wsparcie emocjonalne dla osób potrzebujących.

         Projekt polegał na czynnym braniu udziału w ogólnopolskich akcjach charytatywnych tj. „Serce od Serca”, „Tęczowy Kocyk”, „Szyjemy celinki dla chłopca i dziewczynki”, „Szyjemy dla dzieciaków z oddziałów szpitalnych”.  Odbyło się 8 spotkań twórczych, na których powstało ok. 200 poduszek-serc dla osób po mastektomii, ok.100 czapeczek oraz 50 rożków dzieciom utraconym, 150 szt. pamiątkowych niezapominajek i ok. 80 motylków ich rodzicom. Zostało wykonanych 10 pamiątkowych zestawów do Pudełek Wspomnień. Każdy zestaw składał się z dzierganego kocyka, ubranka, czapeczki, dwóch motylków i niezapominajki. Na potrzeby akcji „Szyjemy dla dzieciaków z oddziałów szpitalnych” zrobiono ok. 30 szt. woreczków na broviaci oraz około 30 poszewek na poduszki (ok. 30szt). Realizacja tego projektu pozytywnie wpłynęła na rehabilitację osób po mastektomii oraz sprawiła radość wielu chorym dzieciom. Projekt podsumowano spotkaniem integracyjnym, na które zostały zaproszone Amazonki z Ełku, Suwałk i Augustowa oraz mieszkańcy gminy Kalinowo. Podczas słodkiego poczęstunku została wyświetlona prezentacja multimedialna z przebiegu projektu oraz wręczono serca-poduszki Amazonkom. Ponadto w ramach projektu powstała wystawa zdjęć wielkoformatowych, którą wyeksponowano w Gminnym Ośrodku Kultury w Kalinowie-Filia w Pisanicy.

 

 

       Grupa nieformalna „Słodkie Sulejki” zagospodarowała fragment wiejskiej działki w Sulejkach pod miejsca parkingowe oraz miejsca widokowe na jezioro i okolice w ramach projektu „Ogród marzeń” zrealizowanego ze środków programu mikrodotacji „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie III” dofinansowanego przez NIW-CRSO w ramach FIO.

 

        Dziewięciu mieszkańców Sulejek aktywnie zaangażowało się w prace, które przyczyniły się do powstania parkingu oraz zapoczątkowały rewitalizację tego terenu na miejsce wypoczynku oraz integracyjnych spotkań mieszkańców sołectwa. W przyszłości ma tu powstać „ogród marzeń”, czyli wyodrębnione sektory: plażowania, rodzinnego grillowania, placu zabaw dla dzieci, mini siłowni i miejsca widokowego. W ramach projektu uporządkowano teren działki wiejskiej. Grupa chętnych panów usunęła zbędne zarośla i chaszcze. Następnie przy pomocy koparki przygotowano teren pod miejsca parkingowe. Na 100m2 placu został wymieniony grunt oraz zamontowano obrzeża i barierki ochronne, a z funduszu sołeckiego zakupiono kostką betonową, którą wyłożono miejsca parkingowe. Teren między drogą powiatową a parkingiem, utwardzono zakupionym z projektu kruszywem. Zadbano także o estetykę wizualną, poprzez zakup i posadzenie krzewów i bylin. Ostatecznie powstało 7 miejsc parkingowych, w tym jedno dla osób niepełnosprawnych. Projekt został podsumowany spotkaniem integracyjnym osób aktywnie działających w lokalnym środowisku, w którym wzięło udział około 60 osób. Rozdano dyplomy i podziękowania za zaangażowanie w działania na rzecz dobra wspólnego. Pierwszy krok do wybudowania „ogrodu marzeń” mieszkańcy Sulejek mają już za sobą!

        Grupa nieformalna „Jezioraki” z miejscowości Jeziorowskie zagospodarowała teren przy przepompowni i stworzyła mini park w ramach projektu „Mini park w Jeziorowskich”  zrealizowanego ze środków programu mikrodotacji „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie III” dofinansowanego przez NIW-CRSO w ramach FIO.

        W celu realizacji projektu zakupione niezbędny sprzęt tj. szpadle i grabie oraz materiały do wykonania ścieżek w postaci mat, obrzeży i kamieni. W pierwszym rzędzie wytyczono ścieżki wokół przepompowni, a także wiodące przez park. Wybrano ziemię z miejsc, które wysypane zostały kamieniami. Z pozostałej części obszaru usunięto trawę. Ułożono maty pod rośliny wieloletnie. Podczas trwających prac remontowych spisano historię wsi Jeziorowskie, a Mazurskie Stowarzyszenie Lotnicze wykonało zdjęcie wsi z lotu ptaka. Z przekazanego materiału studio reklamowe wykonało tablice informacyjne wraz z mapą wsi, które zawieszono na bramie przepompowni. Na zakończenie projektu odbyło się spotkanie integracyjne. Park, a zwłaszcza tablice informacyjne cieszą się dużym zainteresowaniem turystów, mieszkańców wsi oraz wsi sąsiednich. Mieszkańcy zobowiązali się do dbania o park oraz planują jego dalszy rozwój.

       KGW "Sękacz" w Kiekskiejmach w ramach projektu „Wzmocnienie potencjału Koła Gospodyń Wiejskich Sękacz w Kiekskiejmach” zrealizowanego ze środków programu mikrodotacji „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie III” dofinansowanego przez NIW-CRSO w ramach FIO zakupiło niezbędny sprzęt kucharski, który wykorzystano podczas wielu imprez lokalnych.

         Dzięki dofinansowaniu panie mogły doposażyć się m.in. w dzieżę drewnianą, stoły, garnki, termos, chochlę, deskę do krojenia, nóż, taborety gazowe, butlę z gazem.  Wszystkie te sprzęty zostały efektywnie zagospodarowane. Dzieża drewniana posłużyła w pokazie i we wspólnym wypieku chleba w tradycyjnym piecu chlebowym. Zorganizowano naukę pieczenia jagodzianek dla dzieci z Białorusi.  Ponadto zakupione sprzęty  były intensywnie eksploatowane podczas Święta Sękacza w Żytkiejmach,  dnia sportowca w Wobołach, dnia rodzinnego w Olecku, giełdy ekologicznej w Ełku oraz podczas dożynek wojewódzkich w Olsztynie (gdzie KGW zajęło III miejsce za wystrój stoiska). Ponadto zakupiono suszarkę, dzięki której panie ususzyły zioła i grzyby do przyszłych wspólnych wyrobów pierogów, krokietów i bigosu. Odwiedzający Koło Gospodyń Wiejskich mogą skosztować herbatek z suszu samodzielnie przygotowanymi przez panie. Wzmocnienie ich potencjału spowodowało aktywniejszy i częstszy udział we wszelkich imprezach lokalnych.

           Stowarzyszenie Nasze Stożenki ze Stożna zorganizowało spotkania propagujące gwarę mazurską    i wzmacniające tożsamość regionalną w ramach projektu „Hej Mazury” zrealizowanego ze środków programu mikrodotacji „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie III” dofinansowanego przez NIW-CRSO w ramach FIO.

 

             W ramach 6 warsztatów wypracowano hasła w gwarze mazurskiej np. rerać, uciesny czy ksiotki,   a które ostatecznie powielono na koszulkach, kubkach i torebkach. W spotkaniach uczestniczyła młodzież oraz dziadkowie wraz z wnuczętami, co wzmocniło integrację międzypokoleniową lokalnej społeczności.  Aby dobrze przygotować warsztaty, przeprowadzono rozmowy z najstarszymi mieszkańcami wsi w celu wyłapania słów, które już dawno wyszły z użycia. Ponadto wzmocniono potencjał techniczny organizacji, poprzez zakup laptopa, drukarki, laminatora i gilotyny, co znacznie usprawniło pracę organizacji i przebieg warsztatów. Na zakończenie projektu zorganizowano podsumowanie wyników prac warsztatowych wraz z poczęstunkiem, w którym wzięli udział nawet ci, którzy do tej pory nie korzystali z oferty kulturowej wsi.

.

 

           We współpracy z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego przeprowadzili warsztaty interaktywne o zaufaniu z wykorzystaniem mobilnej aplikacji  do tworzenia gier terenowych dla dzieci, dorosłych i młodzieży. Ponadto odbyły się warsztaty z komunikacji interpersonalnej oraz malarstwa użytecznego, w ramach których dzieci i młodzież pod okiem instruktora zajęć plastycznych pomalowała m.in. ławkę, budkę na czasopisma oraz zakupioną skrzynię do gier. Największym zainteresowaniem cieszyły się kilkukrotnie zorganizowane rozgrywki w ping-ponga, podczas których na mieszkańców czekały liczne nagrody. Dzięki zakupionemu w ramach projektu stołu do ping-ponga oraz postawieniu skrzyni, którą napełniono zakupionymi grami, a także planszówkami przyniesionymi z domu, mieszkańcy Trygortu będą częściej i chętniej organizować międzysąsiedzkie spotkania na tarasie świetlicy.

.

          Dzięki dofinansowaniu przystosowano dotychczasowe boisko do gry w siatkówkę. Mieszkańcy Gorłówka poświęcili wiele czasu na spotkania organizacyjno- planowe oraz włożyli wiele wysiłku fizycznego aby zmodernizować dotychczasowy plac i przekształcić go w boisko do gry w siatkówkę. Wszelkie włożone wysiłki nie poszły na marne. Na przygotowanym boisku zorganizowano m.in. turniej piłki siatkowej podczas Pikniku Strażackiego, gdzie główną nagrodą był przechodni Złoty Hełm Strażaka. Ponadto w ramach projektu grupa „zarażała” swoją pasją do sportu innych mieszkańców, zapraszając ich do zajęć sportowych tj. Nordic Walking czy Zumba. Wszyscy uczestnicy projektu napełnieni werwą, motywacją i energią szykują się do następnego aktywnego sezonu letniego.

.

 

Okres realizacji: 01.04.2019 – 15.08.2019

Realizator: Grupa nieformalna ,,Ziołowe Ludki”

Kwota dofinansowania: 4 000,00 złotych

Celem projektu było zwiększanie świadomości mieszkańców na temat uprawy ziół i rozwijanie miejsc służących do rekreacji. Powstały 4 ogrody ziołowe: szałwiowy, lawendowy, miętowy oraz staropolski. W ramach projektu powstał również ogród sensoryczny, a wolontariusze uczestniczyli w warsztatach mydlarskich z wykorzystaniem ziół. Dzięki realizacji projektu mieszkańcy wsi Łyna zyskali miejsca przyjazne spędzaniu wolnego czasu oraz bogatą wiedzę na temat ziół.

 

Tytuł projektu: Razem dla naszych dzieci

Okres realizacji: 23.04.2019 – 30.09.2019

Realizator: Grupa nieformalna ,,Aktywni Rodzice”

Kwota dofinansowania: 2 300,00 złotych

Celem projektu było zwiększenie aktywności najmłodszych dzieci i ich rodziców z okolic wsi Łyna. W ramach projektu zorganizowane zostało spotkanie rodzinne podczas, którego tworzono świece woskowe, rodzinny konkurs plastyczny ,,Pożegnanie Lata” oraz przedstawienie przygotowane z udziałem rodziców i dzieci ,,Lokomotywa” – wystawione na boisku szkolnym. Projekt był okazją do wspólnego spędzenia czasu w sposób kreatywny i pożyteczny.

Tytuł projektu: Przygotowanie i wydanie na DVD koncertu LIVE szansą na promocję działań Stowarzyszenia Mija  

Okres realizacji: 01.04.2019 – 30.09.2019

Realizator: Stowarzyszenie Mija

Kwota dofinansowania: 3 000,00 złotych

Stowarzyszenie Mija jest organizacją, której zależy na wzmocnieniu swojego potencjału. Celem projektu było stworzenie produktu w postaci nagrania koncertu Live oraz wydanie płyty DVD. Płyta stała się materiałem promującym działalność członków stowarzyszenia i daje szansę na nawiązanie współpracy z partnerami, innymi organizacjami, artystami, wolontariuszami i darczyńcami. Całe przedsięwzięcie miało ogromny wpływ na zwiększenie doświadczenia członków i wolontariuszy w organizację i realizację wydarzeń kulturalnych, którymi chcą zajmować się w przyszłości.

Tytuł projektu: Omulew – strefa ciszy i aktywnego wypoczynku

Okres realizacji: 01.06.2019 – 31.10.2019

Realizator: Grupa nieformalna ,,Fani Omulewa”

Kwota dofinansowania: 4 000,00 złotych

Celem projektu było rozwijanie potencjału turystycznego okolicy. Wcześniejsze inwestycje poczynione w otoczeniu Puszczy Napiwodzko – Ramuckiej wymagały remontu. Realizatorzy projektu ze względu na estetykę i bezpieczeństwo turystów wyremontowali tablice na szlaku ,,Starego Mazura” oraz 21- kilometrowy szlak rowerowy wokół jeziora Omulew. Projekt umożliwił zadbanie o atrakcje, które już wcześniej powstały w okolicy, lecz uległy zniszczeniu, teraz odnowione świetnie się prezentują i są w pełni gotowe do wykorzystania ich przez turystów. Dzięki tym działaniom wsie Wikno i Jabłonka mają szansę na przyciągnięcie większej ilości osób, co przekłada się bezpośrednio na wzrost dochodów mieszkańców utrzymujących się głównie z turystyki.

 

Nazwa realizatora: Koło Gospodyń Wiejskich AKSAMITKA z Piast Wielkich działające przy Stowarzyszeniu GÓROWSKA MAŁA OJCZYZNA
Czas trwania projektu: 01.06.2019 r. – 30.09.2019 r.
Miejsce realizacji projektu: Piasty Wielkie
Kwota dofinansowania: 3 100,00 zł

Dzięki realizacji projektu zostały zrealizowane następujące cele i założenia: - integracja pokoleń -prowadzone były zajęcia świetlicowe dla najmłodszych i starszych mieszkańców wsi - podniesienie świadomości dotyczącej zdrowego żywienia, zdrowego stylu życia (nauka planowania „kuchennego budżetu rodziny”, planowania zdrowego jadłospisu dla dzieci i dorosłych, nauka i usamodzielnienie najmłodszych) - organizacja czasu wolnego dla najmłodszych i rodzin w czasie wakacji, - uatrakcyjnienie oferty świetlicy w czasie lata - promowanie walorów miejscowości, promocja KGW Aksamitka, które niejednokrotnie reprezentowało miejscowość na forum gminy i regionu, - przygotowanie grillowiska, nowych stołów i ławek przy świetlicy - sercu wsi Projekt zakładał organizację cyklu warsztatów kulinarnych i gospodarczych , a także kilku spotkań z rękodziełem.

W ciągu 4 mies. trwania projektu udało nam się przeprowadzić 15 spotkań kulinarnych, rękodzielniczych. Warsztaty prowadzone były przez członkinie KGW Aksamitka, które podczas warsztatów przybliżyły uczestniczkom zajęć zasady zdrowego żywienia, planowania „domowego kuchennego budżetu”, uczyły młodych "Piaścian" co samemu łatwo przygotować w kuchni, savoir-vivre przy stole; starsi mogli dowiedzieć się - co na grilla i jak? czy jak ubrać stół na rodzinną uroczystość?, itp. - uczestnicy zajęć wraz z członkiniami koła przygotowali stoiska reprezentujące wieś na festynach gminnych tj. BOCIANIE LATO W ŻYWKOWIE (16 czerwiec 2019 r.) oraz dożynki gminne w Pieszkowie (8 wrzesień 2019 r.) - KGW AKSAMITKA wraz z mieszkańcami przygotowało potrawy na festyn z okazji 10 lecia działalności koła. - w ramach zajęć z rękodziełem przygotowane zostaną pamiątki z jubileuszu KGW - wraz z mieszkańcami Piast Wielkich przygotowane zostały nowe elementy małej architektury tj. ławki, stoły, grillowisko.

W realizacji projektu wzięli udział partnerzy tj. Gmina Górowo Iławeckie, Gminna Biblioteka i Centrum Kultury z siedzibą w Górowie Iławeckim. W ramach obchodów 10 lecia przygotowane zostały jednolite stroje dla członkiń KGW, a na zajęciach rękodzielniczych - drobne upominki z logo koła dla gości biorących udział w jubileuszu. Efekty wypracowane w ramach działań projektowych przyczyniły się do niespodziewanych sukcesów zarówno miejscowości Piasty Wielkie jak i samego KGW "Aksamitka": - I miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich Aksamitka na XXVI Jesiennych Targach Rolniczych "Wszystko dla rolnictwa" w Olsztynie - II miejsce w konkursie Czysta i Estetyczna Wieś w Gminie Górowo Iławeckie 2019 r.

 

 

 

 

Nazwa realizatora: Inicjatywa Sąsiedzka ,, Między Brzegami’’

Czas trwania projektu: 14.06.2019r. – 20.10.2019r.

Miejsce realizacji projektu:  Gmina Pozezdrze

Kwota dofinansowania: 3 000,00 zł

  

CEL AKCJI I ZAKŁADANE EFEKTY:

Głównym założeniem gminnego, lokalnego projektu: Między brzegami (Rusz się, Gmino!) - poznawanie przez doświadczanie i działanie przez integrowanie była edukacja proekologiczna, aktywizacja fizyczna oraz integracja środowiska lokalnego mieszkańców Gminy Pozezdrze.

Kluczowym "dobrem wspólnym" integrującej się społeczności – poza korzyściami natury społecznej – miała była  przede wszystkim troska i dbałość o otaczającą przyrodę (sprzątanie lasów i terenów przybrzeżnych). Jednocześnie aktywizacja "obywatelska", a tym samym lepsze współdziałanie w przyszłości na gruncie gospodarczym, politycznym i społecznym, wypełniało znamiona działania dla dobra ogółu, pozwalając jednocześnie na realizację partykularnych celów wskazanej we wniosku społeczności lokalnej.

KLUCZOWE DZIAŁANIA REALIZOWANE W RAMACH PROJEKTU:

-    Sprzątanie (2 akcje) terenów przybrzeżnych oraz leśnych przy jeziorach zlokalizowanych w granicy Gminy Pozezdrze – w tym: okolic Jez. Krzywa Kuta, Jez. Czarna Kuta, Jez. Biała Kuta, brzegów rzeki Sapiny oraz okolic tzw. pozezdrzańskiego Podgrzybka

    CEL – aktywność na rzecz dobra wspólnego, podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu, troska o ekologię, połączone z kultywowaniem tradycji i kultury regionu, w oparciu o legendy i podania mazurskie, w tym najbliższe lokalnej społeczności dzieła Jadwigi Tressenberg, za życia mieszkanki Kut, patronki Szkoły Podstawowej w Pozezdrzu. Jednocześnie ten etap projektu zakładał  bazowy wątek edukacyjny z udziałem miejscowego leśnika

   "Międzypokoleniowe spływy kajakowe" (łącznie 6 spływów) – jako cykliczna akcja realizowana była w ramach wspólnych działań proekologicznych na rzecz środowiska naturalnego, której zadaniem była m.in.: aktywizacja fizyczna mieszkańców Pozezdrza i okolic oraz integracja społeczna, niezbędna do zrównoważonego rozwoju okolicy. W ramach akcji zaplanowany został ponadto element edukacyjny – podstawowe szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej (aspekty związane z aktywnością nad wodą).

EFEKTY:

Przystępując do projektu, realizowanego w okresie ok. 3 miesięcy, organizatorzy zakładali przede wszystkim zainicjowanie/wyzwolenie ważnych lokalnie procesów, wiedząc jednocześnie, że wymierne efekty w tym zakresie są bardzo trudne do ilościowego oszacowania, m.in. też ze względu na ich jakościową specyfikę.

Niemniej, dzięki realizacji projektu "Rusz się, Gmino!" – poznawanie przez doświadczanie i działanie przez integrowanie założono osiągnięcie i jednocześnie osiągnięto następujące cele:

 - wzrost realnego zaangażowania / działania mieszkańców w kontekście ekologicznych problemów dotyczących czystości najbliższej okolicy, stanowiącej jednocześnie atrakcję i wizytówkę turystyczną regionu Wielkich Jezior Mazurskich - ok. 1,5 - 1,8% całej społeczności (przy 50-60 uczestnikach akcji sprzątania) i 2,26% względem grupy docelowej

 - uprzątnięcie wskazanych w projekcie terenów przed i po sezonie wakacyjnym – na poziomie ok. 90-95% w odniesieniu do konkretnych miejsc

 - pobudzenie / aktywizacja sportowa i prozdrowotna (spływy kajakowe) - na poziomie ok. 5,43% w odniesieniu do wszystkich mieszkańców i ok. 6,5-7% w odniesieniu do grupy docelowej.

W efekcie letnich/jesiennych akcji – realizowanych przez grupę nieformalną, czyli inicjatywę sąsiedzką "Między Brzegami" ze środków programu mikrodotacji "Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie III" dofinansowanego przez NIW-CRSO w ramach FIO – nie tylko wzmocniły się międzysąsiedzkie relacje, ale przede wszystkim  podniosła się aktywność sportowa mieszkańców Gminy Pozezdrze. Część uczestników – z grona dzieci i młodzieży – zapisała się po raz pierwszy w życiu na profesjonalne, systematycznie prowadzone zajęcia, w tym: basen, tenis ziemny, piłka nożna, a osoby dorosłe wróciły do zapomnianych sportowych pasji, włączając np. rower jako częstszy środek lokomocji. Jednocześnie, w wyniku inspiracji sportami wodnymi oraz możliwościami ich uprawiania "na miejscu", trzy mieszkanki Gminy Pozezdrze uzyskały, jeszcze latem 2019 roku, patenty żeglarza jachtowego, do czego przymierzały się od kilku sezonów. Co więcej – uczestnicy letnich wydarzeń, organizowanych przez grupę sąsiedzką "Między Brzegami", deklarują nie tylko chęć udziału w kolejnych, lokalnych inicjatywach, ale zapewnili też swoje wolontariackie zaangażowanie w pomoc przy ich realizacji.

 

Nazwa realizatora: Wspólnie dla Wawroch
Czas trwania projektu:  01.07.2019r. – 31.10.2019r.
Miejsce realizacji projektu:  Wawrochy
Kwota dofinansowania: 3 000,00 zł
                                                                               

Najważniejszym celem projektu było nabywanie nowych umiejętności, danie możliwości poszerzenia wiedzy, umiejętności w różnych dziedzinach sztuki.

 

Poprawienie jakości życia, uświadomienie i pokazanie jak można aktywnie i twórczo spędzić wolny czas. Projekt pobudził mieszkańców do czynnego działania, wpłynął na poprawę jakości życia. Projekt zakładał cykl pięciu spotkań o charakterze warsztatów. Pierwsze spotkanie poświęcone było warsztatom krawieckim, uczestnicy mogli dowiedzieć się na czym polega sztuka krawiecka, gość który zawitał w trakcie warsztatów, przekazał dzieciom tajniki krawieckie. Uczestnicy mieli możliwość samodzielnego szycia, natomiast młodsi uczestnicy projektowali swoje własne projekty. Dzieci bardzo czynnie brały udział w warsztatach dzięki różnorakim materiałom które były do dyspozycji. Jedni szyli, inni natomiast otrzymali, eko torby, worki, koszulki do stworzenia własnego projektu, poprzez malowanie, wyszywanie, przyklejanie.

 

 Kolejne warsztaty poświęcone były tworzeniu Łapaczy Snów, uczestnicy dowiedzieli się do czego tak naprawdę służą łapacze, i mieli możliwość samodzielnego stworzenia. Trzecie warsztaty były to warsztaty kulinarne, które przypadły bardzo w gusta łasuchów. Samodzielnie stworzenie kulinarnych pyszności, i skonsumowania ich przypadło do gustu najmłodszej grupie uczestników. Czwarte spotkanie miało na celu stworzenie własnych świec. Piąte spotkanie poświęcone było robieniu przez uczestników Slimów, czyli ciągnących, elastycznych mas plastycznych. Realizacja projektu przyczyniła się do aktywnego, ciekawego i innowacyjnego nabycia nowej wiedzy. W każdym z pięciu spotkań wzięło udział od 10 do 20 osób, które zwiększyły swoją aktywność kulturalną. Mieszkańcy otrzymali możliwość spędzenia czasu w różnorodny sposób, co jest niezmiernie ważne w biednym środowisku wiejskim. Dzieciaki zostały odciągnięte od telefonów, telewizorów , i spędziły czas z rówieśnikami. Warsztaty były miejscem spotkań, rozmów, rozwijania swoich pasji.

 

Dzięki realizacji projektu lokalna społeczność miała możliwość poznać nowe dziedziny sztuki. Projekt pozytywnie wpłynął na budowanie więzi i wspólnoty naszej wsi która będzie procentowała w przyszłości.

 

Nazwa realizatora: Lisianki
Czas trwania projektu: 25.05.2019 r. – 25.09.2019 r.
Miejsce realizacji projektu:  Lisy
Kwota dofinansowania: 4 000,00 zł

 
Głównym celem projektu było przede wszystkim zwiększenie integracji społecznej i edukacja międzypokoleniowa. Dodatkowo ważna była też współpraca między społecznościami głównie chodziło o zaangażowanie wszystkich grup tj. seniorzy, dorośli, dzieci i młodzież. Przełamanie stereotypów dotyczących np. wieku pozwoliło na swobodniejsze działanie w późniejszych etapach realizacji projektu. Dzięki zrealizowanym działaniom mieszkańcy mieli możliwość zintegrowania się, lepszego poznania jak i dodatkowego poszerzania swojej wiedzy. W trakcie realizacji projektu wszyscy uczestnicy mieli możliwość porozmawiania o swoim regionie o tym jak teraz się żyje i jak żyło się kiedyś, co spowodowało, że zmniejszyły się bariery międzypokoleniowe.

 Projekt został zrealizowany poprzez następujące działania:

 Działanie I - Rekrutacja- została poinformowana jak największa liczba osób o zamierzonych działaniach.

 Działanie II Piknik rodzinny-  to działanie zostało zrealizowane  w rodzinnym klimacie, co pozwoliło na zwiększenie liczby uczestników.

 Działanie III - Warsztaty tkackie - był to fantastyczny powrót do korzeni. Udało się sprowadzić osobę z Muzeum w Węgorzewie, która przybliżała tajniki tkackie uczestnikom projektu, którzy z ogromnym zapałem chłonęli wiedzę.

 Działanie IV - Warsztaty krawieckie- warsztaty te poprowadziła prezes grupy, która jest po szkole krawieckiej. W ramach tych zajęć można było nauczyć się podstaw szycia, m. in. jak wykroić spódnicę czy spodnie oraz spróbować je uszyć. Na warsztatach powstały piękne spódniczki i spodenki. 

 Działanie V - Warsztaty plastyczne- podczas tych zajęć każdy uczestnik zaprojektował swoją koszulkę co spowodowało ,że wyobraźnia uczestników zaczęła działać i każdy stworzył swoją wymarzoną koszulkę- jedyną i niepowtarzalną.

 Działanie VI - Podsumowanie projektu-wrzesień- to zwieńczenie wspólnej pracy,  został zorganizowany mini pokaz mody z ubrań, które zostały wykonane w czasie projektu, nagrodzone zostały najlepsze prace. W czasie podsumowania można było zasiąść przy ognisku i porozmawiać z rodziną, znajomymi.

 Poprzez realizację projektu nastąpiło wspólne poznawanie siebie i odkrywanie tego jak ważna jest wspólna praca i jak ważną rolę odgrywa każdy z nas w społeczności w szczególności w wiejskim społeczeństwie. Największym dobrem wspólnym była zdobyta wiedza i umiejętności mieszkańców. Można nawet rzec, że przekazywane dobro innym mieszkańcom uchroni od zapomnienia-historię i umiejętności. Uczestnicy nawiązali wspólne tematy do rozmów nie tylko w czasie trwania projektu , ale przede wszystkim po jego zakończeniu i planują dalsze działania.

 

 

 

 

 

Nazwa realizatora: Aktywne mamuśki
Czas trwania projektu: 02.06.2019 – 29.11.2019
Miejsce realizacji projektu:  Iława
Kwota dofinansowania: 3 100,00 zł

W  ramach projektu „Rodzinka w akcji" został przeprowadzony cykl zajęć kierowanych do dzieci, młodzieży i osób dorosłych zamieszkujących ulicę Jasielską w Iławie.


Zajęcia te obejmowały:
a) warsztaty plastyczne - zajęcia organizowane w łącznym wymiarze 20 godzin, prowadzone przez 8 tygodni . Podczas zajęć dzieci i rodzice rozwijali swoje zdolności plastyczne i manualne. Na potrzeby prowadzenia warsztatów zostały zakupione materiały oraz zatrudniony został instruktor - plastyk, który poprowadził  3 godzinne warsztaty na 4 spotkaniach. Wraz z instruktorem odbyły się zajęcia z krawiectwa, witrażu, dequpage i  dekorowania bombek. Pozostałe 4 warsztaty po 2 godziny przeprowadziły realizatorki projektu z zakresu tworzenia slime, malowania twarzy, malowania kredą , malarstwa na płótnie i robienia ozdób świątecznych. W zajęciach uczestniczyło  11-35 osób. Warsztaty te cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko dzieci ale i dorosłych.
b) zajęcia muzyczne – zajęcia organizowane w łącznym wymiarze 20 godzin – 5 warsztatów po 4 godziny. Podczas zajęć  dzieci  rozwijały  swoje zdolności muzyczne i wokalne. Nauki gry na instrumentach: gitara, bębny , akordeon, syntezator i  dzwonki  przeprowadził zatrudniony instruktor. Dzieci dzięki warsztatom poznały różne instrumenty, nuty i miały okazję po raz pierwszy  spróbować  swoich możliwości . W zajęciach uczestniczyło 8-18 dzieci.
c) zajęcia fitness dla dorosłych-zajęcia prowadzone przez 11 tygodni co łącznie dało  24 godziny. Zajęcia  te prowadzone były przez członkinie naszej grupy, mającej doświadczenie i umiejętności w prowadzeniu zajęć fitness. Na pierwszych 4 godzinnych zajęciach została zorganizowana rodzinna wycieczka rowerowa, w której uczestniczyło  21 osób. Kolejne zajęcia obejmowały aerobik dla dorosłych w wymiarze 9 spotkań po 2 godziny, w których uczestniczyło 4-7 kobiet oraz jedne  2 godzinne zajęcia na siłowni na powietrzu wraz z dziećmi. Zajęcia dały możliwość na poprawę kondycji , sylwetki i samopoczucia.
d) zajęcia kulinarne dla dzieci i dorosłych-  przeprowadzono 7 warsztatów  w łącznej  ilości 16 godzin. Zajęcia  gastronomiczne takie jak pieczenie pizzy, robienie gofrów , sałatek owocowych i gyrosa przeprowadziły same  realizatorki projektu. Do  pozostałych  3  warsztatów zatrudniono kucharza, który nauczył uczestników  robienia potraw  wegetariańskich, sushi i past vege. W zajęciach brało udział 10-31 osób. Produkty spożywcze do warsztatów  zostały zakupione ze środków własnych i dotacji. Warsztaty pozwoliły poznać nowe tajniki kuchni wegańskiej oraz zachęcić dzieci do wspólnego gotowania.
e) zajęcia ogrodnicze (pielęgnacji terenów zielonych) dla dorosłych i dzieci- zajęcia poprowadził  wykwalifikowany ogrodnik. Na pierwszych 4 godzinnych zajęciach teoretycznych uczestnicy poznali  gatunki roślin ozdobnych i podstawy ich uprawy. W ramach tych godzin zaprojektowano teren zielony przy ulicy Jasielskiej. Na drugich zajęciach praktycznych przygotowano teren na ulicy Jasielskiej do nasadzeń a następnie wraz z dziećmi posadzono rośliny ozdobne. Zajęcia te pozwoliły podczas wspólnej pracy zintegrować się mieszkańcom ulicy Jasielskiej i przy okazji upiększyć  teren na tym obszarze.  W warsztatach tych brało udział 9-40 osób.