,,Wśród natury z Książkomatem’’

Nazwa realizatora: Wspieramy Tuławki

Czas trwania projektu: 15.08.2018  - 30.11.2018

Miejsce realizacji projektu:  Tuławki

Głównym celem projektu było zagospodarowanie i uporządkowanie terenu, który jest częścią obecnego parku wiejskiego. Częściowo został wyczyszczony  zbiornik wodny, została zrobiona niwelacja terenu (zerwanie starej darni z krzakami, usunięcie korzeni), częściowo zrobiona droga łączącą starą część parku z nową. Zostały wykonane ławeczki, rzeźby, drewniane donice, zejście do ,,nowego’’ parku. Wykonana została tablica do ,,galerii pod chmurką’’, ale nie została zamontowana z powodu niedokończonych prac ziemnych w części parku. Z pnia ściętego drzewa został zrobiony tzw. Książkomat. Mieszkańcy mogą teraz wymieniać się książkami, w ciepłe dni spotykać w parku i rozmawiać o lekturach. Powstanie ,,książkomatu’’ wywołało pewnego rodzaju sensację wśród mieszkańców. Zaciekawieni mieszkańcy celowo przychodzili zobaczyć jak wygląda taka biblioteka zrobiona z pnia drzewa.

Realizacja projektu ułatwiła mieszkańcom dostęp do książek oraz zachęciła ich do czytania. Powiększyła się oferta kulturalna dla mieszkańców.

Powstało miejsce , gdzie mieszkańcy będą wymieniać się książkami – miejsce edukacyjne do prowadzenia zajęć na świeżym powietrzu – miejsce do organizowania wieczorków poetyckich, po zamontowaniu tablicy- miejsce kulturalno – wystawiennicze dla prac plastycznych. Przede wszystkim jest to kolejna oferta kulturalna dla mieszkańców Tuławek.

 

Odbiorcy projektu:

Orientacyjna liczba uczestników projektu : 10

Liczba odbiorców projektu : 20

 

Kwota dofinansowania : 5000,00zł

 

,,Siała baba mak’’

Nazwa realizatora: KLUB GOSPODYŃ WIEJSKICH

Czas trwania projektu: 27.08.2018   -   30.11.2018

Miejsce realizacji projektu:  Krzewno, Żelazna Góra, Świetlica Wiejska

Głównym celem realizacji tego zadania było zwiększenie aktywności i integracji 10 kobiet z Krzewna w wieku od 18 r.ż.  poprzez warsztaty kulinarne, wyjazd studyjny, a docelowo poprzez stworzenie silnej grupy podejmującej działania na rzecz mieszkańców i miejscowości.

W ramach  I działania organizacyjno –technicznego odbyło się spotkanie z mieszkańcami Krzewa w celu przekazania informacji, rekrutacji uczestników, a także promowania aktywności społecznej. W ramach II działania odbyły się 4 warsztaty kulinarne (każdy po 4h – łącznie 16 h). Warsztaty zostały przeprowadzone przez Panią z sąsiedniej miejscowości – Żelaznej Góry i przez uczestniczki projektu, które przekazywały swoją wiedzę kulinarną. Warsztaty odbyły się w Świetlicy Wiejskiej w Krzewie, która dysponuje zapleczem kuchennym. W cyklu kulinarnym wzięło udział 10 kobiet. W działaniu III zostało zorganizowane spotkanie podsumowujące projekt ,, Siała baba mak’’ Podczas podsumowania odbyła się dyskusja na temat aktywności kobiet we wsi, został rozstrzygnięty konkurs kulinarny, a także odbyła się prezentacja kilku wybranych potraw.

Rezultaty projektu :

-odbyło się 16h warsztatów kulinarnych z udziałem 10 kobiet,

- odbył się  jednodniowy wyjazd studyjny do aktywnie działającej miejscowości wiejskiej, gdzie mieszkańcy prowadzą Koło Gospodyń Wiejskich,

- na wyjeździe studyjnym uczestniczki projektu poznały dobre praktyki i inicjatywy społeczne,

- odbył się konkurs kulinarny, w którym ocenione zostały 3 najbardziej regionalne potrawy,

- zdecydowanie wzrosła aktywność społeczna 10 mieszkanek wsi,

- zdecydowanie poprawiła się komunikacja międzysąsiedzka,

- nastąpiło zwiększenie integracji mieszkańców poprzez wspólne przygotowanie potraw regionalnych,

- podjęte zostały starania nad sformalizowaniem grupy i utworzeniem stowarzyszenia, które będzie dbało  o zachowanie dziedzictwa kulturowego w obszarze tradycji kulinarnych i zwyczajów,

Realizacja projektu ,, Siała baba mak’’ zdecydowanie przyczyniła się do :

- zwiększenia aktywności społeczności  lokalnej

- poprawiły się relacje małżeńskie dzięki temu, że mężowie zaproszeni na spotkanie podsumowujące mieli okazję zobaczyć własne małżonki bardziej zadowolone, mające możliwość realizacji swoich zainteresowań,

-wyłonienie lokalnej grupy liderskiej, która będzie kontynuowała działania społeczne,

- nabycie przez uczestniczki projektu nowych umiejętności kulinarnych z zakresu kuchni regionalnej i tradycyjnej,

- wzmocniły się więzi międzysąsiedzkie oraz integracja społeczności lokalnej,

Odbiorcy projektu:

Orientacyjna liczba uczestników projektu : 10

Liczba odbiorców projektu : 20

Bezpośrednimi odbiorcami projektu było 10 kobiet z Krzewna . Są to gospodynie wiejskie zajmujące się domem i rodziną. Pośrednimi odbiorcami były ich rodziny i sąsiedzi. W projekcie wzięły udział kobiety, które chcą gotować i dzielić się swoją wiedzą na temat kuchni, chcą się rozwijać i mieć wpływ na rozwój swojej działalności.

Partnerzy projektu : prywatni  darczyńcy :  Pan Janusz Olczak, Pani Czesława Urbanowicz, Pani Bożena Gabryczewska , Pani Daria Jadczuk oraz wolontariusze

Kwota dofinansowania : 2000,00zł

 

,,Dziecięca Ścieżka Sensoryczna ’’

Nazwa realizatora : Stowarzyszenie Aktywna Warmia

Czas trwania projektu : 12.08.2018 – 30.11.2018

Miejsce realizacji projektu :  Dobre Miasto

,, Dziecięca Ścieżka Sensoryczna ‘’ to wspaniałe miejsce do terapii i edukacji na łonie natury. Wiele dzieci w wieku przedszkolnym ma zaburzoną lub nieadekwatną do wieku percepcję wiekową, wzrokowo – ruchową, słuchową itp. Ścieżka sensoryczna nauczy dzieci czytać świat za pomocą zmysłów i w ten sposób rozwijać te zmysły.  Doznania estetyczne , zapachowe, dźwiękowe czy dotykowe  będą stymulować ośrodkowy układ nerwowy i prowokować mózg do efektywniejszego działania - rozwijać coraz to nowe obszary mózgu. Ścieżka sensoryczna pozwoli rozwijać wyobraźnię dotykową, a ta jest potrzebna do prawidłowego poznawania świata przez dziecko. Chodzenie po takiej ścieżce rozwinie: motorykę,  równowagę i koordynację ruchową, będzie stymulowało receptory znajdujące się w stopach poprzez wrażenia dotykowe, a co najważniejsze pozwoli dziecku rozwinąć wyobraźnię dotykową. Do przedszkola uczęszczają dzieci, które są objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju oraz z niepełnosprawnością. Szczególnie dla tych dzieci ścieżka sensoryczna jest elementem terapii. A dla pozostałych przedszkolaków miejscem rozwoju. Przy tym przebywanie na świeżym powietrzu wśród  przyrody daje odczucie relaksu  i odprężenia i pozwala w optymalnych warunkach realizować działania terapeutyczne (dzieci zaburzone) jak i rozwojowe.

Projekt miał na celu terapię i rozwój dzieci w wieku przedszkolnym w sferze zmysłów, tak aby poprzez funkcje poznawcze przedszkolaki rozwijały się  również w sferze psychomotorycznej. Celem było również uczenie się poprzez doświadczenie polisensoryczne, eksperymentowanie i badanie najbliższego środowiska, w bezpośrednim kontakcie z przyrodą na terenie ogrodu przedszkolnego. Projekt również zaktywizował rodziców do świadomego wspierania rozwoju  swojego dziecka oraz czynnego włączania się w projekty edukacyjne wdrażane na terenie przedszkola czyli nastąpiła wspólna praca dla dobra wspólnego – dobrem wspólnym jest wykonanie Ścieżki Sensorycznej na świeżym powietrzu zaprojektowanej przez dzieci przy pomocy osób dorosłych. Ścieżka sensoryczna jest dostępna w ogrodzie przedszkolnym popołudniami również dla dzieci, które uczęszczają do przedszkola ,,Jaś i Małgosia’’

Działania rozpoczęły się cyklem zajęć dydaktycznych na terenie Przedszkola Niepublicznego ,,Jaś i Małgosia’’ w Dobrym Mieście: 

·         Czym jest dobro wspólne ? Jak je tworzyć i pielęgnować.

·         Wykonanie projektu Ścieżki Sensorycznej (wspólne ustalenie materiałów i kształtu)

·         Wykonanie makiety ścieżki – projekt

Następnie dzieci wraz z paniami wybrały i zaplanowały w terenie miejsce wykonanie ścieżki. Kolejnym etapem  było wykonanie Ścieżki Sensorycznej przy pomocy wolontariuszy, rodziców i podmiotów współpracujących. Po uroczystym otwarciu ścieżka jest dostępna dla dzieci.

Realizacja projektu pozwoliła osiągnąć następujące efekty i  korzyści:

1.       Wykreowano wśród dzieci postawy społeczne, twórcze i myślenie, umiejętności i zaciekawienie planowaniem przestrzennym.

2.       Nauczono dzieci odpowiedzialności, planowania i pokazania czynności, które towarzyszą działaniom  realizującym plan i osiągnięciu rezultatów.

3.       Zbudowano więzi międzypokoleniowe.

4.       Stworzono ogólnodostępną przestrzeń do terapii i rozwoju oraz kreowania aktywności ruchowej dzieci.

5.        Dzieci w wieku przedszkolnym nauczyły się współpracy, planowania i podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego, nauczyły się spełniać marzenia i realizować plany.

Odbiorcy projektu:

Orientacyjna liczba uczestników projektu : 29

Liczba odbiorców projektu : 100

Odbiorcami projektu są dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich rodziny biorący udział we współtworzonym przedsięwzięciu.

Partnerzy projektu:

 RDM Dorota Rynko, Przedsiębiorstwo Budowlane ,, Leszczyński ‘’ , Pani Grażyna Szulc oraz wolontariusze.

Kwota dofinansowania 5000,00zł

       

   

FIO 2018 – zrealizowane projekty.

Nr wniosku: 1/RN/2018

Tytuł: Spytkowskie Historie

Nazwa realizatora: Stowarzyszenie Aktywne Spytkowo

Czas trwania projektu: od 23-08-2018 do 22-11-2018

Miejsce realizacji projektu: Spytkowo, gmina Giżycko

Opis: Głównym założeniem projektu było zainteresowanie społeczności lokalnej, szczególnie tzw. miedzypokoleniówki historią Spytkowa, poprzez odtwarzanie historii poszczególnych osób, spisywanie jej oraz przetwarzanie. Podczas organizowanych spotkań, pokolenie starsze, jaki i młodsze wysłuchiwało informacji na temat historii wsi, zbierano dokumentację w formie zdjęć i różnych dokumentów, a następnie publikowano je w biuletynach. Stowarzyszenie Aktywne Spytkowo, jako młoda organizacja pozarządowa, w tym celu zakupiła niezbędny sprzęt w postaci laptopa, rzutnika i skanera. SPYTKOWSKIE HISTORIE były ważną częścią spotkań mieszkańców: seniorów i młodzieży oraz dzieci. Uczestnicy projektu opisywali swoje opowieści życiowe w formie komputerowej, co pozwoli im się zbliżyć do siebie. Młodzież poznała szczegóły życia swoich przodków (dziadków),

Kolejnym zadaniem projektu jest wykorzystanie zakupionego sprzętu przez młodzież w stronę seniorów i wspólne przygotowanie prezentacji o starym Spytkowie, która została przedstawiona na uroczystości poświęconej 100- lecia Święta Niepodległości.

Kwota projektu (zł): 8 625,00

Kwota dotacji (zł): 4800,00

Wkład własny (zł): 3850,00

    

 

 

Nr wniosku: 2/RN/2018

Tytuł: Pieczone Zielone Wioski

Nazwa realizatora: Stowarzyszenie Zielonych Wiosek

Czas trwania projektu: od 24-08-2018 do 30-11-2018

Miejsce realizacji projektu: Zielony Gaj, gmina Giżycko

Opis: Nasz projekt to przede wszystkim wspólne spotkania, warsztaty, skupienie mieszkańców wokół pieca i jago ciepła. W wyniku działań projektowych odbyło się szereg warsztatów i został postawiony piec. Warsztaty jakie zostały przeprowadzone, to: 2 warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży (około 30 osób) - 2 warsztaty kulinarne skierowane do seniorów (około 20 osób) - warsztaty zduńskie dla mężczyzn (5 osób) - 2 warsztaty kulinarne dla kobiet (20 osób). Adresatami naszych działań była społeczność lokalna oraz zainteresowani mieszkańcy Gminy Giżycko. Sama budowa pieca odbędzie się metodą warsztatową, po to by każdy mógł dowiedzieć się, jak taki piec postawić. Dzięki projektowi nastąpiła integracja mieszkańców oraz został rozpoczęty dialog międzypokoleniowy.

Kwota projektu (zł): 7 225,00

Kwota dotacji (zł): 5000,00

Wkład własny (zł): 2225,00

       

 

 

Nr wniosku: 3/RN/2018

Tytuł: Mamy uczą gotować

Nazwa realizatora: Grupa nieformalna Kożuchy Nasz Kawałek Świata

Czas trwania projektu: od 26-08-2018 do 29-11-2018

Miejsce realizacji projektu: Spytkowo, gmina Giżycko

Opis: Projekt polegał na zorganizowaniu spotkań, warsztatów oraz wykładów dotyczących gotowania, tradycji kulinarnych, zrównoważonej diety i szeroko pojętego zdrowego odżywiania. Chcieliśmy, aby nasza społeczność bardziej integrowała się, dążyła do polepszenia warunków mieszkania w naszej miejscowości, aby umacniały się więzi rodzinne i wzajemne zrozumienie między pokoleniami. Ponieważ rodzice mają coraz mniej czasu dla swoich dzieci, a dzieci i młodzież potrzebuje kontaktu ze swoimi rodzicami, zorganizowaliśmy warsztaty kulinarne w formie spotkań.

Rodzice przekazywali dzieciom swoje umiejętności kulinarne, uczyli ich różnych technik gotowania i pieczenia, prezentowali sposoby racjonalnego i dietetycznego odżywiania. Mamy nadzieję, że działania te uświadomiły uczestnikom projektu, ile korzyści płynie ze zdrowego odżywiania oraz jedzenia surowych warzyw i owoców przez całą rodzinę. W ramach projektu zorganizowaliśmy warsztaty- wypieków, ziemniaczane, lepienia pierogów, kożuchowski kartofelek, kuchni włoskiej.

Kwota projektu (zł): 5240,00

Kwota dotacji (zł): 4200,00

Wkład własny (zł):1040,00

   

        

 

Nr wniosku: 4/RN/2018

Tytuł: Mobilne Kino Muzyczne

Nazwa realizatora: Grupa inicjatywna w składzie: Marcin Łobrów, Emilia Sakowicz, Ewelina Sakowicz, Dorota Nowak

Czas trwania projektu: od 178-2018 do 30-11-2018

Miejsce realizacji projektu: Wydminy, gmina Giżycko

Opis: Celem głównym projektu było zainspirowanie mieszkańców Wydmin i okolic do wspólnego uczestnictwa w poznawaniu alternatywnego kina - nie przed własnym komputerem czy TV, ale w większej grupie współtworząc repertuar i wymieniając się spostrzeżeniami i emocjami, budując relacje współdziałania. Chcieliśmy uświadomić mieszkańcom, że mogą być współtwórcami alternatywnych działań kulturalnych a nie tylko biernymi odbiorcami.  Celem projektu było stworzenie nowej i ciekawej oferty, alternatywy na spędzanie czasu wolnego, zaplecza do realizowania pasji. Wspólnym dobrem była współpraca grupy zaangażowanych ludzi na rzecz krzewienia kultury wyższej/alternatywnej. Ponadto: edukacja filmowa i muzyczna, ale również z zakresu samej organizacji imprez. Projekt zakładał powstanie mobilnego muzycznego kina - zależnie od warunków atmosferycznych: plenerowego lub w świetlicach wiejskich/ dostępnych salach. Działania, jakie zrealizowano w ramach projektu: - zapewnienie obsługi technicznej – zakup  niezbędnego sprzętu - promocja planowanego działania podczas festiwalu Jam na Polu (stworzenie kampanii reklamowej, kolportaż plakatów, reklama w mediach społecznościowych) - 4 seanse, w ty, 3. w ramach O!PLA, czyli Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji, 2 pokazy plenerowe w Radziach, 2 pokazy w Wydminach. Łączna liczba uczestników: 150 osób. Licencji udzielił nam organizator O!PLA oraz lokalne domy kultury. Partnerzy projektu: Agencja Reklamowa Woojt (nieodpłatne użyczenie sprzętu do projekcji oraz ekranu), Kombajn Kulturalny – koordynacja projektu, Fundacja Dystans: porządkowanie terenu w przypadku seansów w plenerze, Biblioteka Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy B-CIiK - pomoc w uzyskaniu licencji na projekcje, Gościniec Wydminy i Sołectwo Radzie ze świetlicą wiejską – użyczenie lokalu na projekcje, Gazeta Giżycka - informacja w dziale kulturalnym, imprezymazury.com -portal informacyjny.

Kwota projektu (zł): 5940,00

Kwota dotacji (zł): 4900,00

Wkład własny (zł): 1040,00

      

   

Nr wniosku: 5/RN/2018

Tytuł: Piskie planszówki - spotkania z grami planszowymi.

Nazwa realizatora: do 30-11-2018

Czas trwania projektu: od 01-09-2018 do 30-11-2018

Miejsce realizacji projektu: Łupki, gmina Giżycko

Opis: Celem projektu była organizacja czasu wolnego dla wszystkich chętnych, w tym w szczególności dzieci i młodzieży zgodnie z zasadą – „edukacja poprzez zabawę”.  W ramach projektu zostały zakupione gry wzmacniające logiczne myślenie, kooperację, zdrową rywalizację, podstawy ekonomii, ogólnie dostępną wiedzę. Projekt polegał na przeprowadzeniu cyklu spotkań z grami planszowymi na terenie Gminy Pisz. Spotkania z grami planszowymi miało charakter otwarty, tzn. po uzyskaniu informacji o miejscu i terminie spotkania każdy mógł przyjść na spotkanie.

Kwota projektu (zł): 5713,88

Kwota dotacji (zł): 4706,00

Wkład własny (zł):1007,88

   

 

Nr wniosku: 7/RN/2018

Tytuł: Szopka w nowym wydaniu

Nazwa realizatora: Pomocna dłoń

Czas trwania projektu: od 08-10-2018 do 10-12-2018

Miejsce realizacji projektu: Mrągowo

Opis: Celem projektu była integracja dzieci niepełnosprawnych z otoczeniem, poprzez organizację wspólnego budowania szopki bożonarodzeniowej i kolędowania. W trakcie zajęć dzieci wspólnie budowały szopkę i uczyły się kolęd. Muzyka pozytywnie wpływała na emocje, wyciszała, łagodziła nastroje i dała mnóstwo zabawy. Połączenie muzyki z sensoplastyką pozytywnie wpływała na bodźce, przez co pobudzaliśmy kreatywność i wyobraźnię dzieci. Konstruowanie szopki z różnych materiałów i artykułów, o różnym stopniu trudności, zachęciło dzieci do aktywnego udziału w zabawie, w kontaktach z innymi osobami. Samodzielne budowanie sprawiło dzieciom z niepełnosprawnością ogromną radość i dumę ze stworzenia szopki, którą mogły pochwalić się na zewnątrz. Nastąpiło też podniesie samooceny rodziców i wiarę w większe możliwości ich dzieci. Rodzice pokazali, że są otwarci na nowe pomysły i działania.  Projekt dostarczać dzieciom wielu doznań, jakie mają na co dzień dzieci zdrowe. Przy współpracy dzieci z Grupy Wsparcia Parasol oraz wolontariuszy, wśród których byli rówieśnicy ze szkoły podstawowej, wykonanie szopki bożonarodzeniowej przy użyciu surowców wtórnych, artykułów spożywczych i innych, nietypowych, np. mega klocków, było ogromnym wyzwaniem. Użycie różnych surowców miało pozytywny wpływ na zaburzenia sensoryczne (napięcie mięśni, nadwrażliwość i niedowrażliwość dłoni) u dzieci, zachęcały do twórczej zabawy. Do współpracy w zajęciach zaproszono zostanie muzykoterapeutka, która uczyła dzieci kolęd. Szopka wystawiona została w Szkole Podstawowej nr 4 w Mrągowie oraz w Zespole Szkół Specjalnych, także w czasie zabawy choinkowej, połączona ze wspólnym odśpiewaniem kolęd.

Kwota projektu (zł): 9641,00

Kwota dotacji (zł): 4900,00

Wkład własny (zł): 4741

    

  

 

 

Nr wniosku: 8/RN/2018

Tytuł: Poznaj "Asa" - chłopca, który lubi mieć plan.

Nazwa realizatora: Stowarzyszenie "Zrozumieć Zespół Aspergera".

Czas trwania projektu: od 12-10-2018 do 30-11-2018

Miejsce realizacji projektu: Gmina Pisz

Opis: Dobrem wspólnym projektu była poprawa sytuacji w zakresie edukacji profesjonalistów pracujących i współpracujących z osobami z aspergerem oraz osób z otoczenia tych dzieci: rówieśnicy, rodzice, personel szkoły itp. Projekt powstał w związku z niedostateczną wiedzą w społeczności lokalnej temat ASD, co wiąże się z wykluczeniem tej grupy dzieci. Celem projektu było zapoznanie około 1000 osób – zarówno uczniów, rodziców jak i nauczycieli oraz innych osób z tematyką autyzmu i spektrum autyzmu. Zajęcia mały charakter wykładowy i warsztatowy. Najważniejszym dobrem wspólnym projektu było przede wszystkim wypracowanie wśród społeczności lokalnej odpowiednich postaw i relacji wobec dzieci z ZA, co przełożyło się na funkcjonowanie tych dzieci w środowisku oraz na umożliwienie ich rodzicom włączania społecznego dzieci na poziomie im odpowiadającym. Projekt w sowim obszarze wpłynął na wzmocnienie i wsparcie rodzin dzieci z aspergerem. Poznaj "Asa" - chłopca, który musi mieć plan" to projekt o charakterze edukacyjnym, który odpowiedział na potrzebę tolerancji wobec inności, ale też stawiania granic. Przeprowadzone warsztaty w ramach projektu obejmowały wiele grup społecznych: rodziców, dzieci, nauczycieli - wszystkie te grupy niejednokrotnie wspólnie obcują z dziećmi z autyzmem i zespołem Aspergera. Projekt będzie nadal kontynuowany, ponieważ wymaga tego potrzeba.

Kwota projektu (zł): 6565,00

Kwota dotacji (zł): 5000,00

Wkład własny (zł): 1565,00

      

 

Nr wniosku: 14/DM/2018

Tytuł: Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Piska - Sami tworzymy historię.

Nazwa realizatora: "Piskie Stowarzyszenie Miłośników Kultury - MAZURIA "

Czas trwania projektu: od 01-10-2018 do 30-11-2018

Miejsce realizacji projektu: Gmina Pisz

Opis: Celem naszych działań była integracja międzypokoleniowa naszych mieszkańców skupionych wokół szeroko pojętej tematyki kultury- od młodych ludzi do tych doświadczonych życiowo i posiadających ogromną wiedzę, zachęcenie do wspólnego organizowania i przygotowywania różnych imprez, spotkań, festynów i działań kulturalnych. Zależało nam na zwiększeniu grup tanecznych z obecnych dwóch, z jakimi już prowadzimy warsztaty taneczne, do trzech lub więcej, a także zwiększenie liczebności tych grup. Poprzez promowanie kultury ludowej, zwróciliśmy uwagę społeczności lokalnej, na potrzebę propagowania tradycji naszego regionu. Odbiorcami projektu byli uczniowie - tancerze (34 tancerzy w dwóch grupach, w wieku 7- 15 lat), którzy przez 6 lat działalności występowali łącznie ponad 60 razy w Polsce i za granicą (Litwa, Bułgaria, Czarnogóra), szerząc piękno kultury ludowej, gwarę, taniec i stroje, wartościowo przy tym spędzając edukacyjnie swój wolny czas.

Odbiorcami byli też rodzice tych dzieci. Dzięki projektowi mogliśmy, jako młoda organizacja pozarządowa, zakupić sprzęt komputerowy, który jest niezbędny do dalszego funkcjonowania naszej organizacji.

Kwota projektu (zł): 5778,00

Kwota dotacji (zł): 4585,00

Wkład własny (zł): 1193,00

  

 

Nr wniosku: 28/DM/2018

Tytuł: Przygotowanie do świętowania – obchody 100 lecia Niepodległości w naszym mieście.

Nazwa realizatora: Z pasją do fotografii

Czas trwania projektu: od 29.10.2018 do 30.11.2018

Miejsce realizacji projektu: gmina Pisz

Opis: Projekt miał na celu wprowadzenie osób niepełnosprawnych w świat wartości, ucząc dzieci i młodzież szacunku do własnej kultury i języka ojczystego. Poprzez szereg działań związanych z obchodami 100 lecia Niepodległej, poprzez fotografię, zapoznaliśmy naszych podopiecznych, którzy objęci są opieką w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu gminy Pisz, z symbolami narodowymi i historią narodu polskiego. W ramach projektu odbyły się warsztaty historyczne, warsztaty fotograficzne, konkurs fotograficzny „Kartka z mojej miejscowości” oraz wystawa fotograficzna „Polska Niepodległa w mojej miejscowości”. 

Kwota projektu (zł): 3650,00

Kwota dotacji (zł): 2600,00

Wkład własny (zł): 1050,00

 

 

 

 

,,PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĘTOWANIA – OBCHODY 100 LECIA NIEPODLEGŁOŚCI W NASZYM MIEŚCIE’’

Nazwa realizatora : Z PASJI DO FOTOGRAFII

Czas trwania projektu : 29.10.2018 – 30.11.2018

Miejsce realizacji projektu :  Pisz

Celem projektu było przekonanie lokalnej społeczności z różnych grup wiekowych, że warto uroczyście obchodzić Święto Niepodległości. Projekt przyczynił się do budowania w społeczności lokalnej poczucia, że świętowanie Niepodległości jest ważnym elementem budowania narodowej tożsamości. Realizacja projektu przyczyniła się do integracji różnych grup społecznych (osób pełnosprawnych i osób z niepełnosprawnością)wokół ważnych i istotnych- kwestii narodowych i społecznościowych. Warsztaty fotograficzne niewątpliwie  były czasem wytchnienia dla rodzin, które na co dzień borykają z niepełnosprawnością swoich dzieci. Realizacja projektu wprowadziła osoby pełnosprawne  i osoby z niepełnosprawnością  w świat wartości, ucząc jednocześnie szacunku do własnej kultury i języka ojczystego. Działania w ramach tego projektu poszerzyły wiedzę osób, angażowały emocje społeczności i kształtowały podstawy społeczne i obywatelskie w formie bardzo przystępnej  za pomocą warsztatów fotograficznych.

W ramach projektu zostały zorganizowane następujące zadania:

1.     - warsztaty historii,

2.      - warsztaty fotograficzne – część teoretyczna,

3.      - warsztaty fotograficzne – część praktyczna,

4.      - organizacja konkursu dla uczestników projektu pt. ,,Kartka z mojej miejscowości ‘’- Polska niepodległa w mojej miejscowości, nagrodzenie uczestników projektu.

5.       Wystawa fotograficzna – Polska Niepodległa w mojej miejscowości.

Uczestnicy projektu zostali nagrodzeni, a wystawa fotograficzna dzieł autorów została przygotowana przez Zakład Aktywności Zawodowej w Piszu. Niewątpliwie realizacja projektu przyczyniła się do integracji grup społecznych, współzawodnictwa na uczciwych zasadach, ale przede wszystkim umożliwiła  kształtowanie postaw patriotycznych.

Odbiorcy projektu :

Orientacyjna liczba uczestników projektu : 10

Liczba odbiorców projektu : 70

 

Kwota dofinansowania : 2600,00zł

 

,,Plener artystyczny – Bóg, Honor, Ojczyzna’’

Nazwa realizatora : Artystycznie w Stawigudzie

Czas trwania projektu : 19.08.2018  - 30.11.2018

Miejsce realizacji projektu :  Stawiguda

Celem projektu było pobudzanie aktywności społecznej poprzez zaangażowanie w prowadzeniu warsztatów i podzielenie się wiedzą, doświadczeniami. Ważnym aspektem było uwrażliwienie dzieci, młodzieży, dorosłych, aby odnosili się z szacunkiem do dorobku kulturowego pokoleń, a także zapoznali się z historią miejscowości i okolic oraz życiem na dawnej wsi. Projekt miał  również na celu integrację międzypokoleniową miejscowości.  Przekazanie młodym pokoleniom dorobku kultury w postaci starych fresków i rzeźb, a także tradycji rękodzielniczych. Niniejszy projekt wprowadził mieszkańców w świat sztuki, która jest jednym z przejawów ludzkiej kultury i od zawsze towarzyszyła człowiekowi w pracy, zabawie, odpoczynku.

Cele edukacyjne : poznanie  podstawowego zasobu pojęć  i terminów w obrębie sztuki  dla umożliwienia mówienia o zjawiskach  artystycznych językiem zbliżonym  do profesjonalnego oraz rozumienia tekstów o sztuce  w opracowaniach popularno – naukowych, co stało się platformą dla rozwijania zainteresowań artystycznych. Dzieci, młodzież i dorośli poznali i utrwalili  w pamięci  podstawowy  kanon  wielkich twórców i ich najważniejsze dzieła.

Projekt polegał na  integracji międzypokoleniowej. Przekazanie młodym pokoleniom dorobku kultury w postaci starych fresków  i rzeźb, a także tradycji rękodzielniczych. Został podkreślony aspekt twórczy projektu, w rozumieniu kreatywności nie powiązanej ze zdolnościami – jak ma to miejsce w edukacji nastawionej na rozwijanie talentów, ale w znaczeniu pozaartystycznym, jako podstawy gotowości do przełamywania stereotypów tak w myśleniu, jak i działaniu. Takie podejście pozwoliło wprowadzić edukację twórczą ze wszystkimi chętnymi, a nie tylko z nielicznymi utalentowanymi. Cykl warsztatów prowadzonych autorskimi metodami, sprzyjającymi bezpośredniemu doświadczeniu i filtrowaniu nowych metod pracy przez indywidualne potrzeby i możliwości oraz własny proces twórczy odbył się w Warsztatowni w Stawigudzie (malarstwo, fresk na dużych formatach z użyciem farb kredowych, akrylowych, wosku naturalnego i tynku, z użyciem wycisków, form i stempli). Dotacja posłużyła   stymulowaniu aktywności obywatelskiej oraz współdziałaniu mieszkańców, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie celów  o charakterze dobra wspólnego.

Osoby zaproszone do współpracy  w toku realizacji projektu: osoby reprezentujące świat twórców muzyki, malarstwa, rzeźby, a także rodzice uczniów, jako osoby wspierające realizacje zadań. W przygotowaniu  organizacji  warsztatów i cyklu całego projektu  były zaangażowane  : Koło Artystyczne  w Stawigudzie, Koło Gospodyń Wiejskich w Stawigudzie,  Warsztatownia  Stawiguda. Szkoła Podstawowa w Stawigudzie, Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie, Gmina Stawiguda, Rada Sołecka w Stawigudzie, Ochotnicza Straż Pożarna.

Odbiorcy projektu:

Orientacyjna liczba uczestników projektu : 100

Liczba odbiorców projektu : 100

Kwota dofinansowania  : 2850, 00 zł

     

 

,,Znasz li ten kraj’’

Nazwa realizatora : Kreatywne Czwartki

Czas trwania projektu : 30.08.2018 – 30.11.2018

Miejsce realizacji projektu :  Lidzbark Warmiński

Głównym celem projektu było promowanie kultury polskiej i ochrona dziedzictwa narodowego oraz budowanie tożsamości narodowej nie tylko poprzez naukę, ale także zabawę. Inspirowanie dzieci i młodzieży do poznania historii kraju poprzez różne formy pracy.  Wzmacnianie poczucia identyfikacji z najbliższym otoczeniem  (patriotyzm lokalny).Celem projektu było również międzypokoleniowa integracja mieszkańców  biorących udział  w projekcie poprzez udział osób z różnych grup wiekowych. Ważne też było zaangażowanie różnych osób – mieszkańców miasta do projektu. 

Działania :

Z chwilą podpisania umowy ruszyła akcja promocyjna. Wywieszono plakaty w strategicznych punktach miasta, wolontariusze rozdawali ulotki z informacją o projekcie i o naporze na zajęcia kreatywne. W Gazecie Lidzbarskiej ukazała się notka informacyjna. Cały czas działał ,,marketing szeptany’’. Nieformalna Grupa ,,Kreatywne Czwartki ‘’ spotkała się 11 razy, gdzie tworzyła biżuterię koralikową w barwach narodowych. Wykorzystano następujące techniki : na dysku kumihimo, na krośnie, w siatce, na gumce, przy pomocy sznura tureckiego oraz sznura szydełkowo – koralikowego.

Odbyły się zajęcia muzyczno -  ruchowe pod hasłem ,,Małe co nieco na 11 listopada’’, gdzie dzieci uczyły się pieśni patriotycznych oraz tańców narodowych. W tych samych dniach odbyły się  warsztaty plastyczne  na których dzieci wykonały rozetkę – kotylion. Uczestnicy zajęć i warsztatów otrzymali  w prezencie bransoletkę  przyjaźni w kolorach patriotycznych zrobioną przez panie z ,,Kreatywnych Czwartków’’ . Odbyła się również lekcja historyczna  pt.,,Tysiąc lat orła polskiego’’. Uczniowie l zwiedzili również Warmińsko- Mazurską Izbę Historii w Lidzbarku warmińskim. W ramach projektu czytano przedszkolakom bajki o treściach patriotycznych oraz zaprezentowano teatrzyk kamishibai  (teatrzyk obrazkowy), a w nim ,,Legendę o Lechu, Czechu i Rusie’’. Na koniec projektu ukazała się informacja w prasie lokalnej podsumowująca całość prac ,,Gazeta  Lidzbarska oraz Biuletyn Lidzbarski)

Osiągnięte efekty i korzyści :

Działania projektowe poszerzyły  i przybliżyły wiedzę na temat patriotyzmu. Dzieci poprzez zabawę poznały barwy narodowe, ich symbolikę, nauczyły się podstawowych  kroków tańców narodowych, wspólnie śpiewały hymn i inne pieśni patriotyczne. Osoby dorosłe poprzez pracę w grupie nauczyły się większej otwartości, zintegrowały się tworząc silną grupę wsparcia dla siebie i dla innych. Osoby starsze zobaczyły, że nie trzeba bać się wyjść z domu, że wspólna praca w grupie daje większe efekty. Osoby zaangażowane  w realizację projektu poznały swój potencjał i siłę. Współpraca przy projekcie wzmocniła solidarność społeczności lokalnej i dała chęć  do zaangażowania się do innych przedsięwzięć.

Odbiorcy projektu:

Orientacyjna liczba uczestników projektu : 20

Liczba odbiorców projektu : 427

Partnerzy projektu : Księgarnia ,,Papirus’’ Anna Żelichowska, Miejska Biblioteka Publiczna w Lidzbarku Warmińskim oraz wolontariusze.

Kwota dotacji 4400,00zł

 

,,Gramy Niezbyt Zwyczajnie – działania teatru amatorskiego’’

 

Nazwa realizatora : Teatr Niezbyt Zwyczajny

Czas trwania projektu : 01.09.2018  - 30.11.2018

Miejsce realizacji projektu :  MOK Jeziorany

Celem projektu była integracja i włączanie w tworzenie poprzez wspólną realizacje spektaklu ,,Gramy niezbyt zwyczajnie” społeczności lokalnej z gminy Jeziorany. Tworzona sztuka stała się platformą, na której spotykali się rodowici mieszkańcy z turystami oraz  z osobami, które przeniosły się do gminy  z dużych miast. Członkowie grupy uczestniczący w cyklicznych próbach teatralnych,  mieli możliwość lepszego poznania się, zrozumienia, otwarcia na potrzeby drugiego człowieka, nawiązania przyjaźni. Wystawienie sztuki teatralnej przyniosło społeczności lokalnej dodatkową atrakcję, oderwanie od monotonii dnia codziennego, kontakt z kulturą. Duże zaangażowanie społeczności lokalnej pozwoliło odkryć nowe kompetencje społeczne (artystyczne, organizacyjne, techniczne). Połączenie we współdziałaniu zwiększyło empatię i poczucie jedności i dało możliwość na  lepsze poznanie siebie nawzajem.

Odbiorcy projektu:

Orientacyjna liczba uczestników projektu : 15

Liczba odbiorców projektu : 250

Kwota dofinansowania 2750, 00 zł

  

 

,,Naturalnie -  piękne! Czyli sztuka spod strzechy’’

Nazwa realizatora : Nieszablonowe Kobiety

Czas trwania projektu : 10.09.2018 – 30.11.2018

Miejsce realizacji projektu :  Gietrzwałd, Nowe Kawkowo, Wyszembork

Celem projektu było nabywanie nowych kompetencji, budowanie kapitału społecznego i poczucia własnej wartości, kształtowanie wrażliwości artystycznej, poszerzanie horyzontów poprzez kontakt ze sztuką, a także poprawa jakości życia mieszkańców warmińsko – mazurskich wsi poprzez pokazywanie aktywnych, twórczych form spędzania wolnego czasu.

W ramach  realizacji projektu zostały przeprowadzone 3 warsztaty  w 3 małych społecznościach wiejskich województwa warmińsko – mazurskiego. Wszystkie warsztaty opierały się o wykorzystanie naturalnych materiałów takich jak stare deski, drewno, kamienie, bawełna, juta, sznury, które można pozyskać  przy bardzo małym wkładzie finansowym. Na warsztatach zostało pokazane jak wyczarować rzeczy niezwykłe, piękne i użyteczne właściwie z każdego  przedmiotu. W każdej miejscowości odbyły  się warsztaty kreatywne, decoupage, transfer, malowanie na drewnie, warsztaty szycia dekoracji domowych.  Odbyły się również się mini wystawy prac uczestników.

 Rezultatem realizacji zadania był cykl 9 twórczych warsztatów (po 3 warsztaty w każdej miejscowości) z zakresu szycia dekoracji, technik decoupage, transfer oraz tworzenie ekologicznych mydełek dekoracyjnych. W każdym z 9 spotkań warsztatowych wzięły udział grupy liczące 10-20  osób, które zwiększyły  swoją aktywność kulturalną, świadomość artystyczną  i stopień ekspresji poprzez udział w warsztatach  i przygotowaniu wystawy. Efektem realizacji projektu było zdobycie w sposób aktywny, ciekawy i innowacyjny nowej wiedzy, doświadczeń i umiejętności, sprawdzenie swoich sił na polu artystycznym, współtworzenie lokalnego wydarzenia kulturalnego jakim była mini wystawa prac powstałych podczas projektu. Uczestnicy mieli możliwość doświadczania własnych sukcesów, co jest niezmiernie ważne w tak małym i biednym środowisku wiejskim. Dzieci zostały odciągnięte od ekranów, miały możliwość spędzić czas poza murami szkolnymi i rówieśnikami, a także z członkami rodziny.

Odbiorcy projektu:

Orientacyjna liczba uczestników projektu : 66

Liczba odbiorców projektu : 60

Odbiorcami zadania były głównie wiejskie dzieci i młodzież w wieku  9 – 17 lat .

Kwota dotacji 4590,00zł

   

,,Smyk jest gotowy na ruch drogowy’’

Nazwa realizatora : Grupa nieformalna

Czas trwania projektu : 01.09.2018 – 30.11.2018

Miejsce realizacji projektu :  Lubawa

Celem projektu było przygotowanie ok. 300 dzieci do bezpiecznego zgodnego z przepisami poruszania się w ruchu drogowym. Dzięki udziałowi w projekcie, uczestnicy mieli szansę na zapoznanie się  z przepisami ruchu drogowego przekazanymi w dostępny, przyjazny dla grupy wiekowej sposób oraz na świadome zwiększenie  własnego bezpieczeństwa drogowego, a tym samym – zwiększenie ochrony własnego zdrowia i życia, będącego najcenniejszym dobrem wspólnym , którego dotyczył projekt.

W ramach projektu pt. ,, Smyk jest gotowy na ruch drogowy’’ przygotowano i przeprowadzono cykl 30 zajęć edukacyjno – informacyjnych, mających na celu zapoznanie 300 dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) z terenu  Miasta i Gminy Lubawa z przepisami ruchu drogowego, przekazanymi w dostępny, przyjazny dla grupy wiekowej sposób . W trakcie zajęć  każde dziecko pełniło jakąś rolę (pieszy, rowerzysta, kierowca, policjant itp.) odgrywając różne scenki drogowe, co jeszcze bardziej w skuteczny sposób  przyczyniło się do utrwalenia przekazanej w trakcie zajęć wiedzy. Dodatkowo prestiżu przedsięwzięciu dodała obecność policjanta, który  przybliżył tajniki swojej pracy,  jak również przedstawiciela  stowarzyszenia Lubawski Klub Rajdowy. Kierowca rajdowy opowiedział o sporcie samochodowym, pokazał różnice pomiędzy  poruszaniem się w ruchu drogowym  i na zawodach rajdowych .

Realizacja projektu przyniosła następujące korzyści :

1.       Przygotowanie ponad 300 dzieci w wieku przedszkolnym, pieszych, rowerzystów i przyszłych kierowców do uczestnictwa w ruchu drogowym, przybliżenie zasad ruchu drogowego.

2.       Wyedukowanie pokolenia przyszłych kierowców, którym od dziecka nieobca będzie kultura zachowania na drodze.

3.       Zaangażowanie lokalnej społeczności, wolontariuszy, dzieci i ich rodziców/opiekunów, w działania związane z projektem, zmierzające do osiągnięcia celów  wskazanych w projekcie.

4.       Integracja lokalnych placówek oświatowych, instytucji publicznych, stowarzyszeń  oraz prywatnych firm wspierających przedsięwzięcie, w celu osiągnięcia wspólnego rezultatu jakim jest edukacji dzieci w wieku przedszkolnym w zakresie uczestnictwa w ruchu drogowym.

5.       Zdobycie przez realizatorów zadania doświadczenia niezbędnego do powtarzania podobnych przedsięwzięć w przyszłości, z korzyścią dla lokalnej społeczności w zakresie poprawy bezpieczeństwa mieszkańców MiG Lubawa.

Odbiorcy projektu:

Orientacyjna liczba uczestników projektu : 15

Liczba odbiorców projektu : 300

Partnerzy projektu :

Usługi dzierżawne Grzegorz Kowalkowski,  Lubawski Klub Rajdowy, wolontariusze

Kwota dofinansowania : 5000 zł


,, Trzy w jednym… miejscu ‘’

Nazwa realizatora : Trojaki

Czas trwania projektu : 20.08.2018  - 30.11.2018

Miejsce realizacji projektu :  Dobre Miasto

Głównym celem projektu była bezpłatna możliwość skorzystania z nowych działań skierowanych do dzieci i młodzieży , które z przyczyn finansowych mają ograniczony dostęp do zajęć odpłatnych. Innymi ważnymi celami działania była integracja dzieci i młodzieży mieszkających na wsi i w mieście , upowszechnianie czynnego spędzania wolnego czasu, przełamanie bariery miasto – wieś. Ważnym celem zadania był również rozwój innowacyjnego myślenia i kreatywność u dzieci i młodzieży oraz wspieranie lokalnych inicjatyw.

Działania zrealizowane w ramach projektu:

Były prowadzone zajęcia dla dzieci i młodzieży takie jak: zajęcia z druku 3D, cheerleading, capoeira.

Zajęcia z druku 3D cieszyły się dużym zainteresowaniem , dzieci poznały podstawy programowania druku, budowę drukarki oraz instrukcję obsługi. Cheerleading  była grupą najbardziej obleganą przez uczestniczki. Na te zajęcia uczęszczały najmłodsze dzieci w wieku 5 – 7 lat ( 37 osób )

Rezultaty  projektu:

-  pogłębiona wiedza na temat nowinek informatycznych przez dzieci i młodzież biorących udział w warsztatach programowania 3D,

- skorzystanie z najnowszej technologii informatycznej,

- praca na najnowszym sprzęcie komputerowym – drukarka 3D,

- rozszerzona wiedza z zakresu programowania komputerowego,

- nauczenie tańca z elementami akrobatyk,

- nauczenie sztuki walki połączonej z tańcem,

- rozwinięta kreatywność  u dzieci i młodzieży w nowych dziedzinach,

- praca w grupie,

- zintegrowanie dzieci i młodzieży,

- zintegrowanie dzieci i młodzieży ze wsi z dziećmi z miasta,

- rozwinięte innowacyjne myślenie u uczestników działań,

- bezpłatny udział w zorganizowanych warsztatach,

- rozwinięcie zainteresowań,

- udział w cieszących się największym powodzeniem grupach twórczych,

- wymiana doświadczeń,

- rozwój osobisty u uczestników projektu,

 Odbiorcy projektu:

Orientacyjna liczba uczestników projektu : 54

Liczba odbiorców projektu : 54

Partnerzy w projekcie

Partnerami  projektu byli: Centrum Kulturalno – Biblioteczne w Dobrym Mieście oraz wolontariusze.

Kwota dofinansowania:  4680,00 zł

,,Literatura i kultura w Oranżerii – Jesienna zaduma’’

Nazwa realizatora : Miłośnicy literatury i kultury działająca przy Stowarzyszeniu  Kobiet ,, Miej Marzenia’’

Czas trwania projektu : 03.09.2018 – 30.112018

Miejsce realizacji projektu :  Lidzbark Warmiński

Cel główny projektu – promocja i ukazanie potencjału literatury jako głównego motoru twórczego w innych dziedzinach sztuki został osiągnięty w pełnym wymiarze. Stworzono możliwość spotkań z książką. Stworzono możliwości spotkań z książką  różnym grupom wiekowym w twórczej przestrzeni. Odbiorcy  współtworzyli wydarzenia. Realizacja projektu  spowodowała wzrost  aktywności społecznej mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego i okolic. Wspólne działania pozwoliły na budowanie i zacieśnianie więzi lokalnych, a także integrację  międzypokoleniową i społeczną osób wykluczonych. Uczestnicy podnieśli  kompetencje w zakresie umiejętności społecznych -  współpracy w grupie, systematyczności, autoprezentacji, wywiązywanie się z pozostawionych zadań , rzetelności. Realizatorzy podnieśli swoją znajomość środowiska oraz kompetencje we współpracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Podjęto działania, które  podzielono na cztery bloki tematyczne : plastyka, muzyka, teatr, literatura w przestrzeni użytkowej.

Rezultaty działań :

·         Spotkania inauguracyjne – 1

·         Spotkania autorskie – 2

·         Salon literacki – 2

·         Warsztaty ilustracji – 3

·         Warsztaty  grafiki komputerowej – 1

·         Warsztaty ruchu i ekspresji scenicznej – 1

·         Wystawy/ekspozycje

·         Oprowadzanie kuratorskie – 7

·         Wystawa wielkoformatowe tablice ekspozycyjne 70 x 100 – 22szt.

·         Plakaty -100szt. , zaproszenia -500szt., śpiewniki -50szt.

Poprzez udział w projekcie  mieszkańcy regionu mieli możliwości  skorzystania z niedostępnych na co dzień dóbr kulturalnych. Uczestniczyli w wydarzeniach w pięknych  zabytkowych wnętrzach Oranżerii Kultury. Wzrósł poziom wrażliwości estetycznej , docenienie znaczenia ilustracji książkowych. Poprzez udział w warsztatach uczestnicy nabyli nowe umiejętności. Podwyższyła się ich samoocena, wzrosło poczucie własnej wartości . Osoby z grup defaworyzowanych zintegrowały się  z lokalną społecznością. Poprawiła się jakość życia wśród uczestników projektu. Poszerzyły się kontakty międzyludzkie. Wspólna praca w trakcie warsztatów ilustratorskich , poezji śpiewanej czy sztuk użytkowych zacieśniła więzi społeczne. Odbiorcy mieli możliwość uczestnictwa w nowych imprezach, które wpisały się  do kalendarza wydarzeń miejskich.

 Odbiorcy projektu:

Orientacyjna liczba uczestników projektu : 580

Kwota dofinansowania : 4950,00 zł

   

,,Kobiety – Świątkom, Świątki – kobietom’’

Nazwa realizatora : AKTYBABY

Czas trwania projektu : 16.09.2018 – 30.11.2018

Miejsce realizacji projektu :  gmina Świątki

 

Głównym celem projektu było stworzenie warunków dla aktywności społecznej i kulturalnej niepracujących kobiet gminy Świątki.

W ramach projektu zostały zrealizowane:

1.       Warsztaty plastyczne i rękodzieła artystycznego – 16 spotkań  (po 3 godziny).

2.       Spotkania ze specjalistami (8 spotkań)

- Pracownik biblioteki p. B. Błażewicz – prelekcja na temat bajek terapeutycznych; prelekcja na temat zachęcania do wspólnego czytania razem z dziećmi.

- Specjalista ds. przemocy i pracownik socjalny p. A. Rynko – 2 prelekcje na temat możliwości zwrócenia się o pomoc dla osób w trudnej sytuacji życiowej, pozyskiwanie środków na dalszą działalność.

- Pełnomocnik  Wójta ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, p. G. Radzicki – prelekcja na temat przemocy.

- Pedagog SP w Świątkach, p. D. Szczerba  - prelekcja na temat konstruktywnej komunikacji z dziećmi.

3.       Zajęcia dla dzieci – w trakcie warsztatów – zajęcia rozwijające, wspólne czytanie książeczek, zajęcia plastyczne i rękodzieła.

4.       Impreza integracyjna  - andrzejkowa na zakończenie projektu.

Osiągnięcia:

1.       Kobiety niepracujące, wcześniej nie angażujące się w aktywność społeczną  miały możliwość wzięcia udziału w organizowanych zajęciach i spotkaniach.

2.       Kobiety uczestniczące w zajęciach podniosły swój poziom wiedzy na tematy bezpośrednio ich dotyczące: pomoc dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, przemoc domowa, inne problemy społeczne.

3.       Uczestniczki zajęć pozyskały nowe kompetencje wychowawcze  i komunikacyjne.

4.       Uczestniczki zajęć podniosły poziom wiedzy na temat różnych form spędzania wolnego czasu z dziećmi, zabaw rozwijających dla dzieci.

 Odbiorcy projektu:

Orientacyjna liczba uczestników projektu: 30

Liczba odbiorców projektu: 40

Partnerzy w projekcie

Partnerami  projektu byli: Gmina Świątki, Powszechna Spółdzielnia Spożywców ,,Społem’’ i prywatny darczyńca Pan Kazimierz Krawczewski.

Kwota dofinansowania : 4870,00 zł

,, Foto spacery ’’

Nazwa realizatora : Trzy Basie

Czas trwania projektu : 17.09.2018  - 29.11.2018

Miejsce realizacji projektu :  Gminny Ośrodek Kultury w Świętajnie

 Głównym celem projektu było zorganizowanie warsztatów fotograficznych dla dzieci i młodzieży z terenów Gminy Świętajno. Zostały przygotowane warsztaty , które przyciągnęły i zachęciły dzieci i młodzież  do aktywnego spędzania czasu. Uczestnicy zajęć zdobyli nowe doświadczenia i umiejętności podczas warsztatów. Instruktor, który prowadził zajęcia przedstawił wiele informacji na temat fotografii, jak również  namawiał uczestników do tworzenia portretów. Najwięcej radości  przyniosły zajęcia, podczas których uczestnicy mogli sami  wymyślić sobie  kreacje do zdjęć. W Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie przygotowane zostały  różnego rodzaju przebrania, elementy dekoracyjne, peruki. Podczas takich zajęć powstały kolorowe fotografie.

Warsztaty okazały się idealnym połączeniem nauki fotografowania z doskonała zabawą. Uczestnicy nauczyli się obserwacji  świata, dostrzegania ciekawych tematów do fotografowania. Na ich zdjęciach widać  wiele emocji, które ukazują historię. Dużo radości uczestnikom zajęć przyniosła również rodzinna sesja foto, podczas której mogli fotografować swoją rodzinę oraz rodziny kolegów i koleżanek z zajęć. Zwieńczeniem warsztatów była wystawa fotograficzna. Uczestnicy wraz z instruktorem wybierali swoje najlepsze zdjęcia. Sala Gminnego Ośrodka Kultury w Świętajnie zmieniła się w galerię, na całej sali zostały umieszczone fotografie dzieci. Przygotowany został poczęstunek, a na wystawę zostali zaproszeni (poprzez plakaty informacyjne) wszyscy mieszkańcy gminy. Największym osiągnięciem  jest fakt, iż zajęcia fotograficzne będą kontynuowane. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Świętajnie chętnie będzie kontynuował zajęcia fotograficzne dla dzieci i młodzieży. Korzyścią dla społeczności jest ukształtowanie zdolności manualnych, odkrycie zainteresowania fotografią u dzieci i młodzieży.

Odbiorcy projektu:

Orientacyjna liczba uczestników projektu : 35

Liczba odbiorców projektu : 35

Partnerzy projektu :

Gminny Ośrodek Kultury w Świętajnie, wolontariusze

Kwota dofinansowania : 3060,00 zł

  

 

,,Wawrochy ART’’

Nazwa realizatora : Razem dla Wawroch

Czas trwania projektu : 03.09.2018 – 20.11.2018.

Miejsce realizacji projektu :  Wawrochy ( świetlica wiejska )

 

Celem projektu było nabywanie nowych kompetencji, budowanie kapitału społecznego i poczucia własnej wartości, kształtowanie wrażliwości artystycznej, poszerzanie horyzontów poprzez kontakt z artystami i sztuką, poprawa jakości życia poprzez pokazanie aktywnych, twórczych form spędzania wolnego czasu, kształtowanie odpowiedzialności społecznej. Projekt wpłynął również na poprawę  jakości życia mieszkańców wsi Wawrochy, pobudził  mieszkańców do wspólnego działania nie tylko na polu artystycznym. Wszystkie działania w projekcie miały na celu budowanie kapitału społecznego, więzi międzypokoleniowych, aktywizację, kształtowanie odpowiedzialności społecznej.

Projekt zakładał cykl 5 spotkań artystycznych o charakterze twórczych warsztatów oraz spotkanie podsumowujące  wraz z wystawą prac, dla wszystkich chętnych mieszkańców wsi Wawrochy. Celem była poprawa jakości życia mieszkańców poprzez pokazanie twórczych form spędzania czasu, budowanie kapitału społecznego, nabycie nowych kompetencji, rozwijanie zainteresowań, aktywizacja mieszkańców wsi. Kolejne dwa spotkania poświęcone były malarstwu intuicyjnemu oraz technice decoupage.

W ramach projektu zrealizowany został cykl 5 spotkań artystycznych o charakterze twórczych warsztatów (w sumie 25h  warsztatów) z zakresu ceramiki, malarstwa, decoupage.  Rezultaty twarde: w każdym z 5 spotkań warsztatowych wzięło udział od 10 do 20 osób, które zwiększyły swoją aktywność kulturalną, świadomość artystyczną i stopień ekspresji poprzez udział w warsztatach i przygotowaniu wystawy. Efektem realizacji projektu jest zdobycie w sposób aktywny, ciekawy i innowacyjny nowej wiedzy, doświadczeń, umiejętności, sprawdzenie swoich sił na polu artystycznym. Uczestnicy mieli możliwość doświadczania własnych sukcesów, co jest niezmiernie ważne w tak małym i biednym środowisku wiejskim. Efektem jest również rozwijanie pasji, rozbudzenie do działalności artystycznej, a także podniesienie atrakcyjności kulturalnej wsi.

Dzięki realizacji projektu lokalna społeczność miała okazję poznać  nowe dla nich dziedziny artystyczne takie jak ceramika, malarstwo intuicyjne, decoupage. Uczestnicy projektu zdobyli nową wiedzę i umiejętności , poznali twórcze, aktywne formy spędzania wolnego czasu. Lokalna społeczność miała okazję do wspólnych spotkań, rozmów, poszerzania horyzontów i artystycznego wyrazu, rozwoju osobistego.

Odbiorcy projektu:

Orientacyjna liczba uczestników projektu : 80

Liczba odbiorców projektu : 81

Partnerzy projektu : prywatny darczyńca Pani Cecylia Samsel , wolontariusze.

Kwota dofinansowania : 4700 zł.   

   

,, PRZYGODA Z TRADYCJĄ W BĄDLACH’’

Nazwa realizatora :  Grupa Bądlowianki

Czas trwania projektu : 01.08.2018 – 30.11.2018

Miejsce realizacji projektu :  Bądle

 

Celem projektu była integracja pokoleń w sołectwie : wspólne gotowanie w świetlicy ( poznawano sekrety warmińskiej kuchni , tradycyjne potrawy i wypieki, przygotowano smakołyki na stoisko podczas dożynek gminnych ). W plenerze zorganizowano wspólne ognisko. W świetlicy  odbywały się  spotkania z piosenką ludową i podwórkową.  Podczas wspólnych zajęć opracowany został  program artystyczny  zaprezentowany  podczas występów na Ukrainie  oraz w trakcie dożynek gminnych w Gałajnach. Na świetlicy wiejskiej przygotowano również tradycyjne ozdoby i dekoracje, wieńce  i wycinanki , a także na świąteczne bombki na nadchodzące święta.

Projekt zakładał organizację cyklu warsztatów wokalnych dla mieszkańców sołectwa. Uczestnicy warsztatów to członkinie zespołu Bądlowianki oraz mieszkańcy wsi Bądle. W ramach projektu zakupiono zestaw nagłaśniający do świetlicy wiejskiej w Bądlach , tj. mikrofony, głośniki oraz sprzęt z osprzętem. Bądlowianki wzięły udział festiwalu pieśni Piennyj Wodohraj w Kołomyi na Ukrainie. A we wrześniu gościły reprezentację zespołu Wodohraj podczas gminnych dożynek w Gałajnach.

Organizacja spotkań z muzyką, z tradycją pozwoliła na integrację pokoleń, naukę obycia przy mikrofonie, nie tylko dla Bądlowianek , ale również dzieci uczestniczących w zajęciach. Realizacja projektu przyczyniła się  z pewnością do wypromowania miejscowości  festynach gminnych, a także nawiązania międzynarodowych kontaktów.

Odbiorcy projektu:

Orientacyjna liczba uczestników projektu : 10

Liczba odbiorców projektu : 20

Kwota dofinansowania : 5000,00 zł

    

4/EL/2018

Tytuł mikroprojektu: Podwórko pod bocianami

Realizator: Janowo na nowo

Wnioskodawca: Stowarzyszenie Wierzba

Wartość projektu: 12 570,00 PLN

Kwota dotacji: 3 500,00 PLN

Opis projektu: Stworzenie dobra wspólnego, czyli altany, która przyczyni się do integracji mieszkańców wsi Janowo, ich aktywizacji i pracy na rzecz własnego społeczeństwa. Wyeliminowanie bierności wśród społeczności i zwiększenie możliwości planowania wspólnych działań - tak o sobie napisali mieszkańcy Janowa.

 

 

,,Kreatywne wsie ’’

Nazwa realizatora : Kreatywne wsie gminy Świętajno

Czas trwania projektu : 01.09.2018 – 30.11.2018

Miejsce realizacji projektu :  gmina Świętajno: wsie – Jeruty, Kolonia, Spychowo

 

Głównym celem projektu było  nabywanie nowych kompetencji, budowanie kapitału społecznego i poczucia własnej wartości, kształtowanie wrażliwości artystycznej, poszerzanie horyzontów poprzez kontakt z artystami i sztuką, poprawa jakości życia pokazanie aktywnych , twórczych  form spędzania wolnego czasu., kształtowanie odpowiedzialności społecznej.

W ramach projektu zrealizowane zostały następujące działania:

Cykl 12 spotkań artystycznych o charakterze twórczych , kreatywnych warsztatów  ( po 4 spotkania w każdej z 3 wsi ) prowadzonych przez specjalistów reprezentujących rożne dziedziny rękodzieła /sztuki dla wszystkich chętnych mieszkańców wsi Spychowo , Jeruty, Kolonia. Spotkania miały charakter otwarty i bezpłatny. Celem była poprawa jakości życia poprzez pokazanie twórczych form spędzania czasu, budowanie kapitału społecznego, nabycie nowych kompetencji, rozwijanie zainteresowań , aktywizacja mieszkańców wsi. W każdej miejscowości odbyły się 2 warsztaty techniki string – art. Oraz po jednym warsztacie techniki decoupage i transfer. Na zakończenie projektu odbyła się wspólna dla wszystkich 3 wsi wystawa prac uczestników w Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie. Uczestnicy projektu  zdobyli nową wiedzę i umiejętności , poznali twórcze i aktywne formy spędzania wolnego czasu. Lokalna społeczność miała okazję do wspólnych spotkań, rozmów , poszerzania horyzontów i artystycznego  rozwoju osobistego.

Projekt wpłynął pozytywnie na :

- wzmacnianie współpracy, solidarności lokalnej społeczności

- tworzenie nowych, atrakcyjnych możliwości spędzania wolnego czasu

- tworzenie możliwości do uczenia się , kształcenia , rozwoju osobistego w społeczności

- tworzenie możliwości do uczenia się, kształcenia, rozwoju osobistego w społeczności

Odbiorcy projektu:

Orientacyjna liczba uczestników projektu : 142

Liczba odbiorców projektu : 150

W projekcie wzięły udział dzieci, młodzież i osoby dorosłe.

Partnerzy projektu :

Gminny Ośrodek Kultury w Świętajnie , wolontariusze

Kwota dofinansowania : 3900,00zł

 

 

 

4/IL/2018

Tytuł: Zwiększenie potencjału organizacyjnego Stowarzyszenia „Nasza Wenecja”

Młode organizacja pozarządowa: Stowarzyszenie „Nasza Wenecja”

Wartość projektu: 5 780,00

Kwota dotacji: 5 000,00

Opis projektu: Stowarzyszenie "Nasza Wenecja" zrealizowało projekt, który miał na celu wzmocnienie potencjału organizacyjnego Stowarzyszenia poprzez zakupienie sprzętu tj.: komputer przenośny, urządzenie wielofunkcyjne, projektor multimedialny oraz wzmacniacz sygnału do internetu, przygotowanie lokalu. Realizacja zadania przyczyniła się do zwiększenia zakresu możliwości rozwojowych, integracji społeczności lokalnej, pobudzenia społeczności lokalnej do udziału w życiu publicznym, wszechstronnego rozwoju wsi, upowszechnianiu kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży.

 

12/EL/2018

Tytuł: Miejsce spotkań w Babiej Dolinie

Realizator: Babia Dolina z inicjatywą

Wnioskodawca: FUNDACJA „Teraz My”

Wartość projektu: 6 750,00

Kwota dotacji: 5 000,00

Cel projektu: Dzięki zaangażowaniu aktywnych mieszkanek Babiej Doliny w Sąpach oraz otrzymaniu dofinansowania FIO WML powstało miejsce spotkań i integracji mieszkańców wsi Sąpy. W ramach projektu "Babia Dolina z inicjatywą" mieszkańcy zagospodarowali teren przy stawie wiejskim, na którym ustawiono dwie wiaty ze stołami i ławkami, huśtawkę i stworzono miejsce na ognisko z 4 ławkami. Na zakończenie projektu odbyły się warsztaty z budowy karmników dla ptaków.