Magiczny Kalejdoskop Sceny
- Szczegóły
Tytuł Projektu: Magiczny kalejdoskop sceny
Numer wniosku: 19/DM/2024
Nazwa realizatora: GN Połączeni
Czas trwania projektu: 01.05.2024- 31.10.2024
Miejsce realizacji projektu: Orneta
Kwota dofinansowania: 5 000,00 zł
.
Zrealizowany projekt był odpowiedzią na potrzeby mieszkańców Ornety, szczególnie grup seniorskich i osób dorosłych, które chciały wzmocnić swoja aktywność i obecność w przestrzeni kulturalnej miasta. Projekt miał na celu budować więzi społeczne i tworzyć nowe relacje, co udało się dzięki współpracy młodej grupy inicjatywnej oraz powstałej grupy teatralnej. Młodzi, będący inicjatorami i pomysłodawcami projektu mieli okazję kolejny raz sprawdzić się w roli realizatora projektu kulturalnego. Było to dla nich, nie związanych zawodowo z kulturą, doświadczenie pomagające uczyć się radzenia sobie w sytuacjach i organizacji wydarzeń. Dla nowo powstałej grupy teatralnej realizacja przedsięwzięcia była szansą na integracje w środowisku oraz budowanie i zacieśnianie więzi społecznych. Dodatkowym aspektem była wewnętrzna walka każdego z uczestników polegająca na przełamywaniu stereotypów człowieka starszego, walki z tremą, stresu wynikającego z występem przed publicznością, a także wyzwania „pamięciowe” związane z grą na scenie oraz zapamiętaniem tekstu. Te działania wspierali partnerzy projektu oraz wolontariusze. Ich pomoc szczególnie była widoczna w momencie promocji programu oraz projektu. Zaangażowanie w działania takie jak projekty plakatów, rozwieszanie w witrynach, założenie i prowadzenie profilu na Facebook – Magiczny Kalejdoskop Sceny, przekazywanie informacji o projekcie i działaniach podczas innych wydarzeń kulturalnych.
W ramach projektu odbyła się rekrutacja do działań warsztatowych. Odbyło się to poprzez wykorzystywanie przestrzeni miasta, w miejscach, gdzie uczęszczają mieszkańcy zostały wywieszone plakaty rekrutacyjne. Ten etap mocno wsparli Partnerzy projektu –Gospodarstwo Agroturystyczne oraz firma Capri Media i IZI Piotr Lewandowski. Na założonym na potrzeby projektu profilu Fcaebook zaczęły pojawiać się plakaty i zdjęcia. Na pierwsze spotkania przychodziły zainteresowane osoby, z nich powstała grupa teatralna, która zajęła się pomysłem na spektakl opracowywaniem scenariusza. Na kolejnych zajęciach podzielono role i rozpoczęto prace warsztatowe. Pierwszy instruktor zajęć koncentrował się na technikach teatralnych związanych z zapamiętywaniem i interpretacją tekstu, emisją głosu. Kolejny instruktor pracował z grupą nad grą aktorską, przygotowującą do pracy na scenie, pracę nad ciałem, ruchem scenicznym. Kolejnym etapem było przygotowanie scenografii i strojów. W nią zaangażowały się rodziny uczestników i uczestnicy warsztatów. Powstały malowanie na materiale elementy dekoracji oraz kwiaty i elementy strojów. W miedzy czasie odbył się happening w przestrzeni miasta, podczas którego grupa teatralna przedstawiła wypracowaną na próbach etiudę, nawiązującą do tematu przygotowanego spektaklu. W przestrzeni miasta wybrzmiały informacje dotyczące pozyskanych środków. Na każdym etapie dotychczasowych działań prace warsztatowe wspierali wolontariusze oraz grupa inicjatywna projektu oraz partner –CKiBM w Ornecie.
Efektem tych wszystkich działań było wystawienie dwóch spektakli finałowych – 1 dla mieszkańców Ornety, który odbył się podczas uroczystej Inauguracji Roku Kulturalnego, drugi – dla uczniów szkoły średniej. Wypracowany wspólnie scenariusz poruszający tematy dotykające każdego człowieka- odwieczną walkę dobra ze złem i towarzyszące temu zjawisku emocje już na etapie tworzenia poruszał mnóstwo uczuć. Podział ról, nauka tekstu, interpretacja, ćwiczenia teatralne, praca nad ruchem scenicznym – te systematyczne działania doprowadziły grupę do wypracowania poruszającej, o czy mogli się przekonać widzowie, etiudy teatralnej.
Obydwa wydarzenia były szeroko komentowane i ciepło przyjęte przez mieszkańców Ornety. Grupa teatralna podzieliła się swoimi odczuciami, w których dominowało zadowolenie i poprawa samopoczucia wynikająca z podołania zadaniu. Akcentowano stymulację umysłową i zwiększenie pewności siebie a także rozwój kreatywności. Nastąpiła integracja społeczna zarówno w obrębie nowo powstałej grupy jak i z publicznością. Społeczność miała okazję zobaczyć - znanych często z widzenia – mieszkańców, którzy autentycznie wcielili się w swoje role, pokazali, że można przekraczać własne granice, a teatr, to nie tylko profesjonalny aktor, ale też amator, który włożył całe serce i przełamał osobiste bariery, by przekazać sens przewagi dobra nad złem. Powstała grupa nie zakończyła prac i spotyka się nadal. Planuje kolejne występy oraz pozyskanie środków na dalszą edukacje teatralną.
MATERIAŁY PROJEKTOWE
KreaTYwność w stylu Eko
- Szczegóły
Tytuł Projektu: KreaTYwność w stylu Eko
Numer wniosku: 64/DM/2024
Nazwa realizatora: Fundacja Qźnia
Czas trwania projektu: 01.05.2024- 31.10.2024
Miejsce realizacji projektu: Jeziorany
Kwota dofinansowania: 5 000,00 zł
.
Głównym celem projektu było wspieranie mieszkańców w wyborze i kontynuacji aktywnych i kreatywnych form dbania o zdrowie poprzez rozwój ciała i umysłu. Pośrednim celem było pozyskanie nowych wolontariuszy, którzy będą współtworzyć ofertę kulturalno-sportową Qźni.Dobrem wspólnym, które chcemy pielęgnować i rozwijać jest aktywizacja społeczna i fizyczna społeczności lokalnej, prowadzonej w wolontariacie wokół Qźni Jeziorany. Poprzez organizację ogólnodostępnych zajęć chcemy wciągnąć w nasze działania nową, większą grupę odbiorców-twórców, poszerzając w ten sposób krąg przyjaciół Qźni.Nowe kreatywne warsztaty w duchu eko, zero waste przybliżyły mieszkańcom temat kryzysu klimatycznego i wskazały narzędzia, którymi mogą się wspierać by mieć wpływ na ten proces. W trakcie realizacji projektu zostały wykorzystane nowe technologie IT.
W ramach projektu zorganizowaliśmy następujący cykl bezpłatnych zajęć połączonych z promocyjną prezentacją działań Qźni: 1.Warsztat Eco print- 12 uczestników 2. Warsztat Drugie S(ż)ycie odzieży -10 uczestników 3. Warsztat KręciMY kremy - 23 uczestników 4. Koncert (taniec.muzyka) - 22 uczestników,
Łącznie w zajęciach wzięło udział 67 osób
Planowane rezultaty zostały zrealizowane. Zaplanowaliśmy, że w naszym projekcie weźmie udział 56 osób, a w sumie wzięło 67 osób. Świadczy to o dużym zainteresowaniu takim warsztatami i taką aktywnością. W zajęciach wzięło tez bardzo dużo nowych osób, co świadczy że informacja z ofertą dotarła do bardzo dużego grona odbiorców. To daje nam jako organizacji potencjał do nowych działań i realizacji celów statutowych. Planujemy, aby zajęcia o podobnej tematyce odbywały się w Qźni cyklicznie 1 raz w miesiącu.
5 nowych wolontariuszy wyraziło chęć współpracy z Fundacją. Są to osoby, które deklarują chęć wsparcia przy organizowaniu i tworzeniu
wydarzeń fundacji.
Społeczność Fundacji się rozszerza i przyciąga nowe osoby, które chcą nie tylko brać ale tez i dużo od siebie dawać - tak
tworzymy dobro wspólne.
MATERIAŁY PROJEKTOWE
PlanszozGRANI – tu każdy jest zwycięzcą!
- Szczegóły
Tytuł Projektu: PlanszozGRANI – tu każdy jest zwycięzcą!
Numer wniosku: 54/DM/2024
Nazwa realizatora: GN Pomagacze
Czas trwania projektu: 01.05.2024- 30.10.2024
Miejsce realizacji projektu: Łukta
Kwota dofinansowania: 4 800,00 zł
.
Głównym celem projektu była aktywizacja mieszkańców naszej niewielkiej gminy. Zależało nam, by dzieci, młodzież oraz dorośli wyszli domów, zawiązali nowe relacje i znajomości, przekonali się do innych form spędzania czasu. Chcieliśmy, by wspólna integracja pozytywnie wpłynęła na nasze społeczeństwo. Szansę na realizację celu dostrzegliśmy w grach planszowych! Ciągły rozwój tego hobby, które łączy wiele światów, dało nam nadzieję na zyskanie inicjatywy w nierówniej walce z izolującą ludzi technologią i smartfonami. Jak się okazało, odnieśliśmy sukces!
Prowadzone działania.
W ramach projektu zorganizowaliśmy dwa otwarte wydarzenia planszowe: jedno dla młodzieży i dorosłych, drugie dla dzieci wraz z opiekunami. W ten sposób daliśmy możliwość naszej lokalnej społeczności do uczestnictwa we wspólnych spotkaniach. Wydarzenia poprowadzone zostały przez członków grupy nieformalnej we współpracy z członkami Stowarzyszeniem QLT, pracownikami Gminnego Ośrodka Kultury w Łukcie oraz 3 wolontariuszami. Każde z tych grup ma w swoich szeregach osoby, które od dawna siedzą w tematyce gier planszowych, a zatem dobór odpowiednich tytułów nie był przypadkowy. Młodociani wolontariusze okazali swoją nieocenioną pomoc w tłumaczeniu zasad gier i przeprowadzili towarzyskie turnieje. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe. Na wydarzeniach obecny był darmowy, słodki poczęstunek oraz tzw. stolik kawowy, tak by odwiedzający mogli czuć się komfortowo i wyjątkowo.
Do zorganizowania wydarzeń oraz turniejów potrzebowaliśmy odpowiednich narzędzi, czyli gier planszowych. Ich dobór dostosowaliśmy do osób o różnych poziomach zaawansowania. Zakupiliśmy wiele gier z kategorii dla dzieci, dla rodzin, a także towarzyskich z różnym poziomem trudności, by trafić do jak największego grona odbiorców. Ważne dla nas również było to, by kilka z tych gier było niezależne językowo, gdyż spodziewaliśmy się, że w naszych wydarzeniach uczestniczyć będą osoby z Ukrainy, nieznające dobrze języka polskiego. Zaopatrzyliśmy się w gry o najwyższej jakości wykonania, gdyż zależało nam na dużej wytrzymałości i jakości. Gry mają posłużyć jak najdłużej (w szczególności w kontakcie z bardzo małymi dziećmi), gdyż chcemy kontynuować nasze spotkania przy planszy.
Przed wydarzeniami spędziliśmy wiele godzin na przygotowaniach tj. czytaliśmy instrukcje i poznawaliśmy zasady, tak by móc je później przekazać bez zbędnej zwłoki odbiorcom wydarzeń. W tym względzie bardzo pomogła nam młodzież, która spotyka się w GOK w Łukcie przy okazji różnych innych zajęć i razem z nami testowała działanie gier. Było przy tym mnóstwo frajdy!
Osiągnięte efekty i korzyści dla społeczności.
Realizacja projektu pozwoliła zaktywizować 49 osób z gminy Łukta. Zgodnie z listami obecności planszowe wydarzenia przyciągnęły kolejno 15 osób (wydarzenie dla dzieci i rodziców) i 34 osoby (wydarzeni otwarte dla młodzieży i dorosłych). W realizację projektu zaangażowanych było 3 wolontariuszy. W lokalnej gazecie ukazał się 1 artykuł dotyczący projektu – był to artykuł informacyjny, a dwie relacje z wydarzeń ukazały się na stronach online gazety, gdyż tuż przed rozpoczęciem projektu, gazeta zawiesiła wydanie „papierowe”. Powyższe informacje znalazły się również na stronach Stowarzyszenia QLT. Poprzez uczestnictwo w planowanych działaniach mieszkańcy gminy Łukta oraz osoby, które w ostatnim czasie przybyły z Ukrainy miały okazję, by poznać siebie bliżej. Nawiązały się nowe znajomości, a osoby które dotąd nie miały styczności z grami planszowymi odkryły ich nowe oblicze i korzyści. Mieszkańcy otrzymali motywację, by wyjść z domu, realizować swoje pasje, poszerzać horyzonty i po prostu się zintegrować z grupą osób o podobnych zainteresowaniach. Wydarzenia w pewnym stopniu zniwelowały skutki izolacji społecznej spowodowanej przez wieloletnią stagnację. Wydarzenia planszowe wzbogaciły kalendarz gminnych imprez o 2 nowe wydarzenia i były odpowiedzią na potrzeby dzieci i młodzieży. Myślimy, że udało nam się zbudować wzajemne zaufanie między mieszkańcami, co zaowocuje większą skuteczniejszą i pewniejszą współpracą w przyszłości (także z przedstawicielami jednostek organizacyjnych). Zorganizowanie 2 wydarzeń i nagłośnienie ich w mediach sprawiło, że mieszkańcy gminy Łukta zaczęli być zauważani i doceniani przez większą liczbę osób. Na naszych wydarzeniach mieliśmy osoby z większych miejscowości (Ostróda, Olsztyn).
MATERIAŁY PROJEKTOWE
Na ratunek życiu
- Szczegóły
Tytuł Projektu: Na ratunek życiu
Numer wniosku: 47/DM/2024
Nazwa realizatora: GN Pomagacze
Czas trwania projektu: 19.05.2024- 30.09.2024
Miejsce realizacji projektu: Dobre miasto
Kwota dofinansowania: 6 000,00 zł
Głównym celem Projektu było promowanie postaw ratujących życie, kampania edukacyjna udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem defibrylatora zewnętrznego AED. Integracja mieszkańców Dobrego Miasta wokół tematyki związanej z ratowaniem życia zacieśnia więzi społeczności lokalnej.
W ramach Projektu zakupiono defibrylator, tablice informacyjne, skrzynkę wewnętrzną oraz materiały niezbędne do przeprowadzenia warsztatów rękodzielniczych.
W dniu 22 czerwca 2024 r. odbyło się wydarzenie pt. "Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny", w trakcie których przeprowadzono pokaz pierwszej pomocy, warsztaty z pierwszej pomocy, a także przygotowano kilka stoisk rękodzielniczych.
Następnie w dniu 25 sierpnia 2024 r. odbyło się wydarzenie pt. "Dobromiejski Dzień Trzeźwości - Spędź czas z rodziną", gdzie mieszkańcy Dobrego Miasta również mogli skorzystać z fantomów oraz defibrylatora treningowego, a także podnieść poziom wiedzy odnośnie ratowania życia ludzkiego.
Kampania edukacyjna i zakup AED zwiększyła poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Dobrego Miasta, korzystających z budynków użyteczności publicznej oraz tras spacerowych z nimi sąsiadujących.