Nazwa realizatora: Fundacja Zawsze Jest Rozwiązanie, gr. nieformalna: Trękus
Nazwa projektu: Drugie życie ubrań
Czas trwania projektu: 12.05.2023-31.10.2023
Miejsce realizacji projektu: Gmina Purda
Kwota dofinansowania: 5 000,00 PLN
Główne cele projektu
Projekt „Drugie życie ubrań” skierowany był do mieszkańców (młodzież i osoby dorosłe) sołectwa Trękus oraz okolicznych miejscowości w gminie Purda. Projekt miał na celu:
- integrację i rozwój lokalnej społeczności - chęć podejmowania wspólnych inicjatyw, ożywienia relacji, włączenia do społeczności nowo osiedlających się osób;
- budowanie przyjaznej i życzliwej atmosfery;
- racjonalne gospodarowanie posiadanymi rzeczami i pieniędzmi;
- przekazywanie innym posiadanych umiejętności;
- rozwijanie świadomości ekologicznej wśród lokalnej społeczności;
- zaangażowanie wspólnoty wokół propagowania proekologicznego stylu życia;
- aktywne upowszechnianie idei poszanowania środowiska naturalnego, w tym ograniczenie marnotrawstwa, świadome i racjonalne gospodarowanie;
- wspieranie rozwoju twórczego myślenia, kreatywności i praktycznych umiejętności.
Osiągnięte efekty i korzyści dla społeczności
W ramach projektu zostały zrealizowane następujące działania:
Warsztat 1. Projektowanie spersonalizowanych ubrań z używanych rzeczy i materiałów. Podstawy szycia na maszynie. W trakcie warsztatu uczestnicy zdobyli podstawowe informacje o zasadach: projektowania ubrań, kompozycji, doboru materiałów oraz ich cechach użytkowych. Uczestnicy szukali autorskich rozwiązań na odnowienie odzieży i tworzyli pierwsze, proste projekty. Ważnym elementem warsztatu było szkolenie z zakresu szycia na maszynie.
Warsztat 2. Doskonalenie umiejętności szycia na maszynie i szycia ręcznego. Uczestnicy doskonalili umiejętność szycia na maszynie. W ramach wymiany międzypokoleniowych doświadczeń wybrani członkowie lokalnej społeczności podzielili się z uczestnikami warsztatów tajnikami szycia za pomocą igły i nitki.
Warsztat 3. Farbowanie ubrań ekologicznymi barwnikami oraz dalsze doskonalenie umiejętności szycia na maszynie. Uczestnicy warsztatów zdobyli wiedzę na temat naturalnych barwników, które można wykorzystać do odnawiania czy odświeżania ubrań przez ich farbowanie. Uczestnicy doskonalili też umiejętności szycia na maszynie.
Spotkanie kończące i podsumowujące projekt.
W realizację działań projektowych zaangażowani byli wolontariusze (10 osób, młodzież i dorośli), których zadaniem była pomoc w przygotowaniu i realizację warsztatów, tworzenie przyjaznej atmosfery, służenie przykładem oraz zachęcanie nowych wolontariuszy do angażowania się w inne inicjatywy społeczne w lokalnej społeczności.
Dzięki projektowi aktywnie zaangażowani mieszkańcy społeczności:
- podnieśli swoje kompetencje w zakresie ochrony środowiska (proekologiczne podejście do używania odzieży oraz gospodarki w obiegu zamkniętym),
- zdobyli umiejętności praktyczne tj. podstawowe umiejętności szycia na maszynie, szycia ręcznego i odnawiania ubrań przez farbowanie.
- zostali zainspirowani do zmiany nawyków użytkowych i rozwijania kreatywnego myślenia.
- mogli nawiązywać/pogłębiać kontakty między sobą i odkrywać wartość w nauce zapomnianych praktycznych umiejętności manualnych (wymiana międzypokoleniowa)
Projekt promowany był za pomocą strony internetowej Fundacji Zawsze jest Rozwiązanie oraz w mediach społecznościowych. Uczestnicy podzielili się swoimi wrażeniami z warsztatów.