FIO 2018 – zrealizowane projekty.

Nr wniosku: 1/RN/2018

Tytuł: Spytkowskie Historie

Nazwa realizatora: Stowarzyszenie Aktywne Spytkowo

Czas trwania projektu: od 23-08-2018 do 22-11-2018

Miejsce realizacji projektu: Spytkowo, gmina Giżycko

Opis: Głównym założeniem projektu było zainteresowanie społeczności lokalnej, szczególnie tzw. miedzypokoleniówki historią Spytkowa, poprzez odtwarzanie historii poszczególnych osób, spisywanie jej oraz przetwarzanie. Podczas organizowanych spotkań, pokolenie starsze, jaki i młodsze wysłuchiwało informacji na temat historii wsi, zbierano dokumentację w formie zdjęć i różnych dokumentów, a następnie publikowano je w biuletynach. Stowarzyszenie Aktywne Spytkowo, jako młoda organizacja pozarządowa, w tym celu zakupiła niezbędny sprzęt w postaci laptopa, rzutnika i skanera. SPYTKOWSKIE HISTORIE były ważną częścią spotkań mieszkańców: seniorów i młodzieży oraz dzieci. Uczestnicy projektu opisywali swoje opowieści życiowe w formie komputerowej, co pozwoli im się zbliżyć do siebie. Młodzież poznała szczegóły życia swoich przodków (dziadków),

Kolejnym zadaniem projektu jest wykorzystanie zakupionego sprzętu przez młodzież w stronę seniorów i wspólne przygotowanie prezentacji o starym Spytkowie, która została przedstawiona na uroczystości poświęconej 100- lecia Święta Niepodległości.

Kwota projektu (zł): 8 625,00

Kwota dotacji (zł): 4800,00

Wkład własny (zł): 3850,00

    

 

 

Nr wniosku: 2/RN/2018

Tytuł: Pieczone Zielone Wioski

Nazwa realizatora: Stowarzyszenie Zielonych Wiosek

Czas trwania projektu: od 24-08-2018 do 30-11-2018

Miejsce realizacji projektu: Zielony Gaj, gmina Giżycko

Opis: Nasz projekt to przede wszystkim wspólne spotkania, warsztaty, skupienie mieszkańców wokół pieca i jago ciepła. W wyniku działań projektowych odbyło się szereg warsztatów i został postawiony piec. Warsztaty jakie zostały przeprowadzone, to: 2 warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży (około 30 osób) - 2 warsztaty kulinarne skierowane do seniorów (około 20 osób) - warsztaty zduńskie dla mężczyzn (5 osób) - 2 warsztaty kulinarne dla kobiet (20 osób). Adresatami naszych działań była społeczność lokalna oraz zainteresowani mieszkańcy Gminy Giżycko. Sama budowa pieca odbędzie się metodą warsztatową, po to by każdy mógł dowiedzieć się, jak taki piec postawić. Dzięki projektowi nastąpiła integracja mieszkańców oraz został rozpoczęty dialog międzypokoleniowy.

Kwota projektu (zł): 7 225,00

Kwota dotacji (zł): 5000,00

Wkład własny (zł): 2225,00

       

 

 

Nr wniosku: 3/RN/2018

Tytuł: Mamy uczą gotować

Nazwa realizatora: Grupa nieformalna Kożuchy Nasz Kawałek Świata

Czas trwania projektu: od 26-08-2018 do 29-11-2018

Miejsce realizacji projektu: Spytkowo, gmina Giżycko

Opis: Projekt polegał na zorganizowaniu spotkań, warsztatów oraz wykładów dotyczących gotowania, tradycji kulinarnych, zrównoważonej diety i szeroko pojętego zdrowego odżywiania. Chcieliśmy, aby nasza społeczność bardziej integrowała się, dążyła do polepszenia warunków mieszkania w naszej miejscowości, aby umacniały się więzi rodzinne i wzajemne zrozumienie między pokoleniami. Ponieważ rodzice mają coraz mniej czasu dla swoich dzieci, a dzieci i młodzież potrzebuje kontaktu ze swoimi rodzicami, zorganizowaliśmy warsztaty kulinarne w formie spotkań.

Rodzice przekazywali dzieciom swoje umiejętności kulinarne, uczyli ich różnych technik gotowania i pieczenia, prezentowali sposoby racjonalnego i dietetycznego odżywiania. Mamy nadzieję, że działania te uświadomiły uczestnikom projektu, ile korzyści płynie ze zdrowego odżywiania oraz jedzenia surowych warzyw i owoców przez całą rodzinę. W ramach projektu zorganizowaliśmy warsztaty- wypieków, ziemniaczane, lepienia pierogów, kożuchowski kartofelek, kuchni włoskiej.

Kwota projektu (zł): 5240,00

Kwota dotacji (zł): 4200,00

Wkład własny (zł):1040,00

   

        

 

Nr wniosku: 4/RN/2018

Tytuł: Mobilne Kino Muzyczne

Nazwa realizatora: Grupa inicjatywna w składzie: Marcin Łobrów, Emilia Sakowicz, Ewelina Sakowicz, Dorota Nowak

Czas trwania projektu: od 178-2018 do 30-11-2018

Miejsce realizacji projektu: Wydminy, gmina Giżycko

Opis: Celem głównym projektu było zainspirowanie mieszkańców Wydmin i okolic do wspólnego uczestnictwa w poznawaniu alternatywnego kina - nie przed własnym komputerem czy TV, ale w większej grupie współtworząc repertuar i wymieniając się spostrzeżeniami i emocjami, budując relacje współdziałania. Chcieliśmy uświadomić mieszkańcom, że mogą być współtwórcami alternatywnych działań kulturalnych a nie tylko biernymi odbiorcami.  Celem projektu było stworzenie nowej i ciekawej oferty, alternatywy na spędzanie czasu wolnego, zaplecza do realizowania pasji. Wspólnym dobrem była współpraca grupy zaangażowanych ludzi na rzecz krzewienia kultury wyższej/alternatywnej. Ponadto: edukacja filmowa i muzyczna, ale również z zakresu samej organizacji imprez. Projekt zakładał powstanie mobilnego muzycznego kina - zależnie od warunków atmosferycznych: plenerowego lub w świetlicach wiejskich/ dostępnych salach. Działania, jakie zrealizowano w ramach projektu: - zapewnienie obsługi technicznej – zakup  niezbędnego sprzętu - promocja planowanego działania podczas festiwalu Jam na Polu (stworzenie kampanii reklamowej, kolportaż plakatów, reklama w mediach społecznościowych) - 4 seanse, w ty, 3. w ramach O!PLA, czyli Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji, 2 pokazy plenerowe w Radziach, 2 pokazy w Wydminach. Łączna liczba uczestników: 150 osób. Licencji udzielił nam organizator O!PLA oraz lokalne domy kultury. Partnerzy projektu: Agencja Reklamowa Woojt (nieodpłatne użyczenie sprzętu do projekcji oraz ekranu), Kombajn Kulturalny – koordynacja projektu, Fundacja Dystans: porządkowanie terenu w przypadku seansów w plenerze, Biblioteka Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy B-CIiK - pomoc w uzyskaniu licencji na projekcje, Gościniec Wydminy i Sołectwo Radzie ze świetlicą wiejską – użyczenie lokalu na projekcje, Gazeta Giżycka - informacja w dziale kulturalnym, imprezymazury.com -portal informacyjny.

Kwota projektu (zł): 5940,00

Kwota dotacji (zł): 4900,00

Wkład własny (zł): 1040,00

      

   

Nr wniosku: 5/RN/2018

Tytuł: Piskie planszówki - spotkania z grami planszowymi.

Nazwa realizatora: do 30-11-2018

Czas trwania projektu: od 01-09-2018 do 30-11-2018

Miejsce realizacji projektu: Łupki, gmina Giżycko

Opis: Celem projektu była organizacja czasu wolnego dla wszystkich chętnych, w tym w szczególności dzieci i młodzieży zgodnie z zasadą – „edukacja poprzez zabawę”.  W ramach projektu zostały zakupione gry wzmacniające logiczne myślenie, kooperację, zdrową rywalizację, podstawy ekonomii, ogólnie dostępną wiedzę. Projekt polegał na przeprowadzeniu cyklu spotkań z grami planszowymi na terenie Gminy Pisz. Spotkania z grami planszowymi miało charakter otwarty, tzn. po uzyskaniu informacji o miejscu i terminie spotkania każdy mógł przyjść na spotkanie.

Kwota projektu (zł): 5713,88

Kwota dotacji (zł): 4706,00

Wkład własny (zł):1007,88

   

 

Nr wniosku: 7/RN/2018

Tytuł: Szopka w nowym wydaniu

Nazwa realizatora: Pomocna dłoń

Czas trwania projektu: od 08-10-2018 do 10-12-2018

Miejsce realizacji projektu: Mrągowo

Opis: Celem projektu była integracja dzieci niepełnosprawnych z otoczeniem, poprzez organizację wspólnego budowania szopki bożonarodzeniowej i kolędowania. W trakcie zajęć dzieci wspólnie budowały szopkę i uczyły się kolęd. Muzyka pozytywnie wpływała na emocje, wyciszała, łagodziła nastroje i dała mnóstwo zabawy. Połączenie muzyki z sensoplastyką pozytywnie wpływała na bodźce, przez co pobudzaliśmy kreatywność i wyobraźnię dzieci. Konstruowanie szopki z różnych materiałów i artykułów, o różnym stopniu trudności, zachęciło dzieci do aktywnego udziału w zabawie, w kontaktach z innymi osobami. Samodzielne budowanie sprawiło dzieciom z niepełnosprawnością ogromną radość i dumę ze stworzenia szopki, którą mogły pochwalić się na zewnątrz. Nastąpiło też podniesie samooceny rodziców i wiarę w większe możliwości ich dzieci. Rodzice pokazali, że są otwarci na nowe pomysły i działania.  Projekt dostarczać dzieciom wielu doznań, jakie mają na co dzień dzieci zdrowe. Przy współpracy dzieci z Grupy Wsparcia Parasol oraz wolontariuszy, wśród których byli rówieśnicy ze szkoły podstawowej, wykonanie szopki bożonarodzeniowej przy użyciu surowców wtórnych, artykułów spożywczych i innych, nietypowych, np. mega klocków, było ogromnym wyzwaniem. Użycie różnych surowców miało pozytywny wpływ na zaburzenia sensoryczne (napięcie mięśni, nadwrażliwość i niedowrażliwość dłoni) u dzieci, zachęcały do twórczej zabawy. Do współpracy w zajęciach zaproszono zostanie muzykoterapeutka, która uczyła dzieci kolęd. Szopka wystawiona została w Szkole Podstawowej nr 4 w Mrągowie oraz w Zespole Szkół Specjalnych, także w czasie zabawy choinkowej, połączona ze wspólnym odśpiewaniem kolęd.

Kwota projektu (zł): 9641,00

Kwota dotacji (zł): 4900,00

Wkład własny (zł): 4741

    

  

 

 

Nr wniosku: 8/RN/2018

Tytuł: Poznaj "Asa" - chłopca, który lubi mieć plan.

Nazwa realizatora: Stowarzyszenie "Zrozumieć Zespół Aspergera".

Czas trwania projektu: od 12-10-2018 do 30-11-2018

Miejsce realizacji projektu: Gmina Pisz

Opis: Dobrem wspólnym projektu była poprawa sytuacji w zakresie edukacji profesjonalistów pracujących i współpracujących z osobami z aspergerem oraz osób z otoczenia tych dzieci: rówieśnicy, rodzice, personel szkoły itp. Projekt powstał w związku z niedostateczną wiedzą w społeczności lokalnej temat ASD, co wiąże się z wykluczeniem tej grupy dzieci. Celem projektu było zapoznanie około 1000 osób – zarówno uczniów, rodziców jak i nauczycieli oraz innych osób z tematyką autyzmu i spektrum autyzmu. Zajęcia mały charakter wykładowy i warsztatowy. Najważniejszym dobrem wspólnym projektu było przede wszystkim wypracowanie wśród społeczności lokalnej odpowiednich postaw i relacji wobec dzieci z ZA, co przełożyło się na funkcjonowanie tych dzieci w środowisku oraz na umożliwienie ich rodzicom włączania społecznego dzieci na poziomie im odpowiadającym. Projekt w sowim obszarze wpłynął na wzmocnienie i wsparcie rodzin dzieci z aspergerem. Poznaj "Asa" - chłopca, który musi mieć plan" to projekt o charakterze edukacyjnym, który odpowiedział na potrzebę tolerancji wobec inności, ale też stawiania granic. Przeprowadzone warsztaty w ramach projektu obejmowały wiele grup społecznych: rodziców, dzieci, nauczycieli - wszystkie te grupy niejednokrotnie wspólnie obcują z dziećmi z autyzmem i zespołem Aspergera. Projekt będzie nadal kontynuowany, ponieważ wymaga tego potrzeba.

Kwota projektu (zł): 6565,00

Kwota dotacji (zł): 5000,00

Wkład własny (zł): 1565,00

      

 

Nr wniosku: 14/DM/2018

Tytuł: Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Piska - Sami tworzymy historię.

Nazwa realizatora: "Piskie Stowarzyszenie Miłośników Kultury - MAZURIA "

Czas trwania projektu: od 01-10-2018 do 30-11-2018

Miejsce realizacji projektu: Gmina Pisz

Opis: Celem naszych działań była integracja międzypokoleniowa naszych mieszkańców skupionych wokół szeroko pojętej tematyki kultury- od młodych ludzi do tych doświadczonych życiowo i posiadających ogromną wiedzę, zachęcenie do wspólnego organizowania i przygotowywania różnych imprez, spotkań, festynów i działań kulturalnych. Zależało nam na zwiększeniu grup tanecznych z obecnych dwóch, z jakimi już prowadzimy warsztaty taneczne, do trzech lub więcej, a także zwiększenie liczebności tych grup. Poprzez promowanie kultury ludowej, zwróciliśmy uwagę społeczności lokalnej, na potrzebę propagowania tradycji naszego regionu. Odbiorcami projektu byli uczniowie - tancerze (34 tancerzy w dwóch grupach, w wieku 7- 15 lat), którzy przez 6 lat działalności występowali łącznie ponad 60 razy w Polsce i za granicą (Litwa, Bułgaria, Czarnogóra), szerząc piękno kultury ludowej, gwarę, taniec i stroje, wartościowo przy tym spędzając edukacyjnie swój wolny czas.

Odbiorcami byli też rodzice tych dzieci. Dzięki projektowi mogliśmy, jako młoda organizacja pozarządowa, zakupić sprzęt komputerowy, który jest niezbędny do dalszego funkcjonowania naszej organizacji.

Kwota projektu (zł): 5778,00

Kwota dotacji (zł): 4585,00

Wkład własny (zł): 1193,00

  

 

Nr wniosku: 28/DM/2018

Tytuł: Przygotowanie do świętowania – obchody 100 lecia Niepodległości w naszym mieście.

Nazwa realizatora: Z pasją do fotografii

Czas trwania projektu: od 29.10.2018 do 30.11.2018

Miejsce realizacji projektu: gmina Pisz

Opis: Projekt miał na celu wprowadzenie osób niepełnosprawnych w świat wartości, ucząc dzieci i młodzież szacunku do własnej kultury i języka ojczystego. Poprzez szereg działań związanych z obchodami 100 lecia Niepodległej, poprzez fotografię, zapoznaliśmy naszych podopiecznych, którzy objęci są opieką w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu gminy Pisz, z symbolami narodowymi i historią narodu polskiego. W ramach projektu odbyły się warsztaty historyczne, warsztaty fotograficzne, konkurs fotograficzny „Kartka z mojej miejscowości” oraz wystawa fotograficzna „Polska Niepodległa w mojej miejscowości”. 

Kwota projektu (zł): 3650,00

Kwota dotacji (zł): 2600,00

Wkład własny (zł): 1050,00