,,Smyk jest gotowy na ruch drogowy’’

Nazwa realizatora : Grupa nieformalna

Czas trwania projektu : 01.09.2018 – 30.11.2018

Miejsce realizacji projektu :  Lubawa

Celem projektu było przygotowanie ok. 300 dzieci do bezpiecznego zgodnego z przepisami poruszania się w ruchu drogowym. Dzięki udziałowi w projekcie, uczestnicy mieli szansę na zapoznanie się  z przepisami ruchu drogowego przekazanymi w dostępny, przyjazny dla grupy wiekowej sposób oraz na świadome zwiększenie  własnego bezpieczeństwa drogowego, a tym samym – zwiększenie ochrony własnego zdrowia i życia, będącego najcenniejszym dobrem wspólnym , którego dotyczył projekt.

W ramach projektu pt. ,, Smyk jest gotowy na ruch drogowy’’ przygotowano i przeprowadzono cykl 30 zajęć edukacyjno – informacyjnych, mających na celu zapoznanie 300 dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) z terenu  Miasta i Gminy Lubawa z przepisami ruchu drogowego, przekazanymi w dostępny, przyjazny dla grupy wiekowej sposób . W trakcie zajęć  każde dziecko pełniło jakąś rolę (pieszy, rowerzysta, kierowca, policjant itp.) odgrywając różne scenki drogowe, co jeszcze bardziej w skuteczny sposób  przyczyniło się do utrwalenia przekazanej w trakcie zajęć wiedzy. Dodatkowo prestiżu przedsięwzięciu dodała obecność policjanta, który  przybliżył tajniki swojej pracy,  jak również przedstawiciela  stowarzyszenia Lubawski Klub Rajdowy. Kierowca rajdowy opowiedział o sporcie samochodowym, pokazał różnice pomiędzy  poruszaniem się w ruchu drogowym  i na zawodach rajdowych .

Realizacja projektu przyniosła następujące korzyści :

1.       Przygotowanie ponad 300 dzieci w wieku przedszkolnym, pieszych, rowerzystów i przyszłych kierowców do uczestnictwa w ruchu drogowym, przybliżenie zasad ruchu drogowego.

2.       Wyedukowanie pokolenia przyszłych kierowców, którym od dziecka nieobca będzie kultura zachowania na drodze.

3.       Zaangażowanie lokalnej społeczności, wolontariuszy, dzieci i ich rodziców/opiekunów, w działania związane z projektem, zmierzające do osiągnięcia celów  wskazanych w projekcie.

4.       Integracja lokalnych placówek oświatowych, instytucji publicznych, stowarzyszeń  oraz prywatnych firm wspierających przedsięwzięcie, w celu osiągnięcia wspólnego rezultatu jakim jest edukacji dzieci w wieku przedszkolnym w zakresie uczestnictwa w ruchu drogowym.

5.       Zdobycie przez realizatorów zadania doświadczenia niezbędnego do powtarzania podobnych przedsięwzięć w przyszłości, z korzyścią dla lokalnej społeczności w zakresie poprawy bezpieczeństwa mieszkańców MiG Lubawa.

Odbiorcy projektu:

Orientacyjna liczba uczestników projektu : 15

Liczba odbiorców projektu : 300

Partnerzy projektu :

Usługi dzierżawne Grzegorz Kowalkowski,  Lubawski Klub Rajdowy, wolontariusze

Kwota dofinansowania : 5000 zł