Tytuł projektu: „Na Szlaku Napoleońskim” – 210 Rocznica Pobytu Napoleona na Warmii
Okres realizacji: 01.05.2017 – 14.07.2017
Realizator: Grupa nieformalna Koło Historyczne Pasjonatów Historii i Epoki Napoleońskiej
Kwota dofinansowania: 3900,00 zł

Realizacja projektu miała na celu integrację mieszkańców wokół działań na rzecz rozwoju świadomości historycznej, rozbudzenie dumy z własnej tożsamości i przynależności do regionu. Uświadomienie współczesnym mieszkańcom ciągłości historycznej regionu, wydarzeń i pokoleń. Poznanie historii regionu i najbliższej okolicy poprzez niekonwencjonalne metody edukacyjne. Ważnym celem projektu była wymiana doświadczeń oraz umiejętności pomiędzy dorosłymi i młodymi uczestnikami działań, zaangażowanie młodzieży w opiekę nad materialnym dziedzictwem kultury i włączenie jej w działalność społeczną.
Działania w projekcie:
1. Warsztaty ceramiczne i rzeźbiarskie, podczas których, pod okiem miejscowych twórców, zostały wykonane rzeźby w drewnie i glinie, nawiązujące do okresu napoleońskiego.
2. Spotkanie z historykiem napoleonistą dr Sławomirem Skowronkiem, który przybliżył okres napoleoński, a zwłaszcza wydarzenia rozgrywające się w naszej okolicy w lutym i czerwcu 1807 r.
3. Piknik Napoleoński - impreza plenerowa w Parku Wiejskim w Świątkach.
W programie:
a) "Namiot Sztabowy Kwatery Głównej Cesarza Napoleona" - żywa lekcja historii, inscenizacja pracy sztabu Napoleona podczas kampanii wojennej w wykonaniu członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Pułku 12 Piechoty Xięstwa Warszawskiego.
b) Gry Wojenne - quiz historyczny dotyczący epoki napoleońskiej - cztery drużyny z miejscowego gimnazjum walczyły ze sobą o zdobycie Złotego Pucharu Napoleona oraz tytułu Drużyny Starych Wiarusów. Quiz składał się z dwóch części : teoretycznej (26 pytań) i praktycznej (czwórbój napoleoński : bieg zwiadowców, rzut artylerzysty, bieg łapiducha, strzelanie z broni sportowej).
c) Plenerowa strzelnica sportowa - LOK Dobre Miasto - na strzelnicy odbyła się jedna z konkurencji quizu historycznego. Poza tym wszyscy uczestnicy imprezy mogli tutaj sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie.
d) Wystawa ceramiki i rzeźby oraz eksponatów związanych z epoką napoleońską, na której można było obejrzeć:  makietę Gminy Świątki z zaznaczonym Szlakiem Napoleońskim, ceramiczne figurki Napoleona i żołnierzy napoleońskich oraz płaskorzeźby z drewna lipowego a także eksponaty z okresu napoleońskiego.
e) Kuchnia Polowa - OSP Świątki, która wydawała gorący posiłek wszystkim uczestnikom imprezy. Dodatkową atrakcją pikniku była ekipa Bogdana Kozłowskiego, kolekcjonera militariów i właściciela gospodarstwa agroturystycznego "Ziołowa Dolina" w Wilimowie, która składała się z działa wraz obsługą w mundurach z okresu napoleońskiego oraz transportera opancerzonego SKOT.
4. Rajd rowerowy Szlakiem Napoleońskim - uroczyste zakończenie projektu, wręczenie podziękowań wolontariuszom za pomoc w jego realizacji. Realizacja działań projektu przyczyniła się do aktywizacji i integracji lokalnego środowiska wokół działań na rzecz rozwoju świadomości historycznej oraz wpłynęła na wzrost tożsamości regionalnej i lokalnej. Poszerzona została bezpłatna oferta szkoleniowo - edukacyjna dla mieszkańców: warsztaty ceramiczne i rzeźbiarskie oraz tematyczne spotkania organizowane przez Koło Historyczne. Mieszkańcy mieli możliwość spotkania się z historykiem napoleonistą dr Sławomirem Skowronkiem. Działania projektu, a zwłaszcza Piknik Napoleoński, stanowiły nową atrakcyjną propozycję edukacyjno - rekreacyjną, podczas której można było twórczo i aktywnie spędzić wolny czas. W czasie rajdu rowerowego Szlakiem Napoleońskim uczestnicy projektu mieli możliwość poznać historię miejscowości leżących na szlaku oraz odkryć nieznane, urokliwe zakątki Gminy. Materiały, informacje, dokumenty ikonograficzne, zebrane w trakcie realizacji projektu oraz rzeźby drewniane i ceramiczne, powstałe podczas warsztatów, zostały udostępnione i wyeksponowane w Punkcie Informacji Napoleońskiej, znajdującym się w Bibliotece w Świątkach. Skorzystają z nich mieszkańcy oraz turyści.